Samosprávy pre rastúce ceny začínajú šetriť. Niektoré mestá možno obmedzia základné potreby obyvateľov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Stúpajúce ceny elektriny prinútili samosprávy šetriť kde sa dá. Niektoré mestá začínajú zvažovať, že obmedzia aj základné potreby obyvateľov, aby znížili spotrebu. Niekde už s úspornými opatreniami začali.   

Trnava

V Trnave večer stále svietia pouličné lampy tak, ako sme zvyknutí. Terasy po desiatej boli plné ľudí. Mládež sa presúvala centrom do nočných pubov. Nikto z nich si nevie predstaviť, že by sa mesto zrazu ocitlo v tme. Mladší by si svietili mobilmi a starší by si do mesta pribalili lampáš.   

Mesto energetickú krízu neberie na ľahkú váhu a už na budúci týždeň sa bude ňou zaoberať. Hľadajú možnosti, aby dokázali poskytované služby optimalizovať. 

Piešťany

Kolonádový most v Piešťanoch vždy, keď sa zotmie, svieti. Intenzita svietenia je však nižšia o viac ako 30 percent. Úplná tma je však už na cintorínoch, ale aj na parkovisku pred zimným štadiónom.  

Bratislava

V Bratislave sa nateraz zhasínať nebude. Osvetlenie sa už od minulého roka modernizuje. Ušetria tak, že vymenia staré svetlá za úspornejšie. Šetriť začali aj v Prezidentskom paláci. Svetlo vypínajú 45 minút pred polnocou. Bratislavský hrad svieti tiež o dve hodiny kratšie. Namiesto o jednej v noci sa tu zotmie o 23.00 hod. 

Prešov

Kým jedna strana železničnej stanice svieti viac, druhá má intenzitu svietenia zníženú. Prešov dlhodobo funguje na takzvanom adaptívnom systéme svietenia. Staré sodíkové výbojky vymieňa za regulovateľné LED.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti