Lepšie spoje, kvalitnejšia železnica, vyšší komfort cestujúcich. Slovenské železnice čakajú zmeny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lepšie spoje, kvalitnejšia železnica, vyšší komfort cestujúcich. To sú európske ciele na najbližšie roky a Slovensko nie je výnimkou.

Sprístupnenie trhu verejnej dopravy súkromníkom, alebo „liberalizácia železnice“ doteraz na Slovensku zaznamenala skôr spory a zrušené súťaže. Jedinou výnimkou je nedávny prenájom linky Bratislava – Komárno českému Leo Expresu.

Práve dlhodobý plán Slovensku chýbal, nevedeli sme presne čo chceme súťažiť a za akých podmienok. Išlo totiž o celé trate ako napríklad Bratislava – Komárno. To sa ide meniť – po novom sa budú súťažiť konkrétne linky. Prvé budú medzinárodné spoje.

Na otázku prečo doteraz nebola liberalizácia na Slovensku úspešná je podľa analytika jednoduché odpovedať. Ministri dopravy na to nemali odvahu.

Odborníci sa zhodujú. Aby železnica napredovala, musí na nej byť zdravé podnikateľské prostredie. Preto oceňujú zmenu myslenia z ponuky prevádzky celých tratí na jednotlivé linky s náväznosťou.

Viac v reportáži hore

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Krátka správa

V Náhornom Karabachu bolo násilne vysídlených vyše 10-tisíc ľudí, ktorí sú nútení bez jedla žiť pod holým nebom.

Uviedol to arménsky minister zahraničných vecí Ararat Mirzojan. Arménsko obvinilo Azerbajdžan z "etnických čistiek a masových zverstiev" voči arménskej populácii v Karabachu. Azerbajdžan tento región v priebehu utorka a stredy vojensky obsadil. (TASR)

Krátka správa

Ruské úrady počas protivojnových protestov zatkli vyše 20-tisíc ľudí za účasť na mierumilovných protestoch.

Vyhlásila expertka Organizácie spojených národov (OSN) Marijana Kacarovová počas diskusie o situácii v Rusku na pôde Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve. Kacarovová ďalej uviedla, že proti zatknutým bolo v Rusku vznesených 600 obvinení za "protivojnové aktivity". Pripomenula prípad Olega Orlova z ruskej mimovládnej neziskovej organizácie na ochranu ľudských práv Memorial, ktorá minulý rok získala Nobelovu cenu za mier. Orlov je jedným z obvinených a hrozí mu 15 rokov za mrežami. (TASR)