Ako šetriť v dobe inflácie? Máme pre vás päť tipov

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/Marian Weyo

Inflácia na Slovensku dosiahla medziročne 13,6 percent. A zdražovanie sa stále nekončí. Dokážete v takejto situácii ušetriť? Nezúfajte, poradíme vám ako si odkladať peniaze bokom aj pri neustálom raste cien.

Obyvatelia Slovenska už nejaký ten mesiac môžu zdražovanie cítiť na vlastnej koži. Nejde pritom len o drahé pohonné hmoty. Rastú aj ceny energií, bývania alebo potravín. Mnohé domácnosti sa obávajú budúcnosti, keďže rastúce náklady zaťažujú ich rodinný rozpočet. Avšak šetriť sa dá aj v súčasnej situácii. Ako na to? 

1. Majte prehľad o výdajoch

Úplne prvým krokom pri šetrení je urobiť si poriadok vo výdajoch a mať v nich prehľad. Možno zistíte, že často utrácate za veci, bez ktorých sa zaobídete a nepotrebujete ich. Verte, že ak si odopriete každý deň kávu v kaviarni, alebo nový prírastok do šatníkovej skrine, svet sa nezborí a váš rozpočet sa vám poďakuje. A nestane sa vám, že budete deň dva po výplate opäť nariekať, že máte všetky peniaze fuč. 

2. Vytvorte si rozpočet

Keď budete mať prehľad vo výdajoch, ľahko si vytvoríte aj rozpočet. Ten vám pomôže udržať na uzde svoje „chúťky“ na utrácanie za „zbytočnosti“. Veľmi obľúbené je napríklad pravidlo 50/30/20. Teda 50 % príjmov by malo pokryť nutné výdaje ako je jedlo, nájom či energie, 30 % si potom vyhraďte na nákup vecí, ktoré si chcete dopriať (napríklad zmienené kávičky či oblečenie), no a posledných 20 % by ste si mali odložiť, napríklad na sporiaci účet. 

3. Stanovte si ciele

Sporiť bez cieľa je rovnaké ako keby ste sa snažili trafiť šípom terč v kilometrovej vzdialenosti – budete to skúšať, no po chvíli vás to prestane baviť a ste znova na začiatku, teda bez úspor. Preto je veľmi dôležité stanoviť si cieľ, napríklad, koľko chcete mesačne nasporiť. Na začiatok si skúste pravidelne odkladať bokom menšie sumy. Aj pár desiatok eur urobí svoje. Keď si vytvoríte návyk a budete mať o svojich financiách prehľad, môžete sumu navyšovať. Rovnako by ste mali vedieť, prečo chcete sporiť. Chcete navštíviť autobazár a konečne sa poobzerať po nejakom aute? Ísť na dovolenku? Alebo si našetriť na bývanie? Keď budete mať konkrétny cieľ, jednoduchšie dodržíte odkladanie peňazí.

4. Majte finančnú rezervu

Základom šetrenia je vytvorenie si finančnej rezervy. Ako veľkej záleží na každom z vás a vašej situácii. No odborníci radia mať bokom výšku aspoň 6 mesačných platov. Samozrejme táto suma môže byť pomerne vysoká, no v núdzovej situácii oceníte, že máte peniaze navyše, ktoré môžete použiť. Aby ste si rezervu vytvorili, je najlepšie si peniaze odkladať hneď, keď vám príde výplata, nie až na konci mesiaca formou „čo zostane“.

5. Založte si zvláštny účet

Pre účely efektívneho sporenia nie je najlepší nápad využívať bežný účet. Ten vás môže lákať k utrácaniu, keďže peniaze máte neustále po ruke. Najlepšie urobíte, keď si založíte nový účet, či už bežný alebo sporiaci, určený čisto na šetrenie. Od tohto účtu potom nechajte bankomatovú kartu doma, aby vás zbytočne nepokúšala. Sporiť môžete tiež prostredníctvom napríklad stavebného sporenia alebo investícii. Pri tých však nezabúdajte na to, že tu existuje riziko straty, preto ak sa vo financiách a svete investícií nevyznáte, poraďte sa s investičným poradcom.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti