Vodiči zaplatia viac už aj za poistky. Prezradíme vám, koho sa zdražovanie dotkne najviac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po autoservisoch si šoféri viac priplatia aj za nové povinné zmluvné a havarijné poistenie. Dôvodom je rast škodovej inflácie. Ceny stúpajú pri náhradných dieloch, ich doprave a aj pri energiách.

Poisťovne platia za opravu poistených vozidiel čoraz viac. Zdražovanie povinného zmluvného a havarijného poistenia bude podľa analytika kopírovať infláciu. Tá už prekročila 13 percent.

„Štandardné je to tak, ako je inflácia, ale je možné, že niektoré diely zdraželi oveľa. Týka sa to najmä elektromobilov. Stúpli všetky mzdové náklady a adekvátne stúpla cena energií, ktorá je dosť výrazná najmä pri sušení, lakovaní a takýchto technologických veciach. Stúpla aj doprava,“ približuje dopravný analytik Jozef Drahovský.

„Zdraženie sa, bohužiaľ, dotkne každého motoristu. Nie ale všetkých naraz. Klienti jednej nebo dvoch poisťovní to pocítia ešte do konca roka, väčšina to ale pocíti až budúci rok,“ vysvetľuje Tomáš Růžička z Porovnajto.sk.

Ak jazdíte na aute bez povinného zmluvného poistenia, hrozia vám pokuty. Poistky ponúka jedenástich poisťovní. Odborníci odporúčajú porovnať ich služby ešte pred výberom.

„Je potrebné prečítať si aj malé písmená, lebo niektoré poisťovne majú z toho vyňaté napríklad čelné sklo alebo niektoré veci. Potom je veľký problém, keď takáto škodová udalosť nastane,“ hovorí Drahovský.

Všetky poisťovne musia mať štandardnú cenu za poistenie. Avšak tí, čo majú bez škodový priebeh, môžu dostať určitú zľavu vo forme bonusu.

„Ak ste mladý človek, ktorý práve dostal vodičský preukaz, bývate v Bratislave, vlastníte silné BMW a nedávno ste mali nehodu, tak sa viac oplatí jazdiť autobusom. V opačnom prípade bude poistenie omnoho vyššie,“ uviedol Růžička.

Naopak, napríklad skúsený vodič v neskoršom produktívnom veku z malej obce a so slabšou Škodou sa nemá čoho obávať. Zdraženie prakticky nepocíti.

Aj napriek zdražovaniu má Slovensko stále jedny z najlacnejších poistiek. Za poistenie auta viac platia vodiči v Česku, Maďarsku či Rakúsku.

Viac si pozrite v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.