Do nového školského roka ideme chudobnejší ako vlani. Zdražovanie sa odrazí aj na vreckovom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Až 91 percent školákov bude dostávať rovnaké alebo nižšie vreckové ako minulý rok. Uskromniť sa podľa prieskumu bude musieť zhruba každý piaty školák.

Rodičia argumentujú, že šetrí celá domácnosť, a preto v tejto situácii vreckové znížia. Naopak zvýšiť sumu dieťaťu na osobné výdavky sa aj v časoch inflácie rozhodlo deväť percent rodičov.

Pozrime sa podrobnejšie na znižovanie vreckového. Polovica rodičov uberie symbolicky do päť eur, no 35 percent sa chystá šetriť viac. Plánujú škrtnúť svojmu dieťaťu na vreckovom v priemere od päť do desať eur. Nastaviť vreckové nie je jednoduché, no má svoj význam. Deti sa naučia narábať s peniazmi.

Záleží aj na veku

Päť, desať či dvadsať eur týždenne. Alebo 100 eur mesačne. V mnohých rodinách sa opäť otvára otázka vreckového. Viac ako polovica rodičov podľa prieskumu dáva deťom peniaze na osobné výdavky. Dvojičky Katka a Michal majú vďaka tomu stabilný príjem.

Dostávajú približne po 50 eur, vydrží im to aj pol roka. Katka hovorí, že sa snaží čo najviac šetriť a nemíňať to.

„Rodičia nám dodatočne dajú aj vreckové za zásluhy, napríklad za dobré známky dostaneme nejaký malý bonus,“ hovorí Michal.

Katka a Michal idú na strednú školu. Narábajú teda s vyššími sumami. Iné je to, ak dieťa s vreckovým začína, zväčša na prvom stupni základnej školy. Psychologička odporúča hotovosť a pravidelne.

Prečítajte si tiež:

​Väčšinou je prvé vreckové v menších sumách a pravidelnejšie. Dôvodom je, že menšie deti si ešte nevedia šetriť. Pri starších deťoch môžu rodičia sumu nastaviť adekvátne podľa reálnych výdavkov školáka. A o tých by dospelí mali mať aspoň predstavu.

„Nemali by sme sa úplne nezaujímať o to, na čo to míňajú. Dôležité je sa rozprávať a nielen hrešiť, na čo peniaze minuli, ale zistiť, čo s tými peniazmi robia a ako sa k nim správajú,“ hovorí psychologička.

Podľa Unicreditu šesť z desiatich detí dostávajú vreckové automaticky. Štyria z desiatich detí dostávajú vreckové viazané na nejakú podmienku, to znamená, že musia niečo splniť, aby to vreckové dostali.

To, či si dieťa peniaze zaslúži však nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje, koľko dostane. Zdražovanie prinútilo tretinu rodín znížiť sumu v priemere o päť až desať eur. To ale nie je jediný škrt cez rozpočet.

Aj školáci sa stretnú s ekonomickou realitou. Za svoje vreckové si budú môcť kúpiť menej vecí ako vlani.

Mnohí školáci tak na vreckovom stratia hneď dvakrát. Jedenkrát zasiahne rodič a druhýkrát im z neho ukrojí inflácia. Aj to je dôležité deťom vysvetľovať, takto sa učia ako to funguje s peniazmi či s ekonomikou.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.