Ceny bytov opäť prepisujú rekordy. Najmenej rástli v tomto kraji

Ceny bytov opäť prepisujú rekordy. Najmenej rástli v tomto kraji
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli počas druhého štvrťroka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 16,6 %, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu. Oproti prvému štvrťroku vzrástli realizačné ceny nehnuteľností o 5,5 %, informoval v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prekročil úroveň 20 % prvýkrát. Existujúcim nehnuteľnostiam stúpli ceny miernejšie, a to v priemere o necelých 13 %.

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 (bázický index) o 81,5 %. Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte boli vyššie až o 91 %. Nové nehnuteľnosti v priebehu 11 rokov zvýšili predajné ceny o 63 %.

Prečítajte si tiež:

Medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu veku sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska, situácia sa však významne líšila. Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 %, stúpli realizačné ceny v troch okrajoch, a to v Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji.

Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb, len v Košickom kraji to však bolo naopak, staršie/existujúce nehnuteľnosti sa tu predávali drahšie o viac ako 28 %, novostavbám sa ceny medziročne zvýšili o necelých 16 %.

Naopak, len minimálne za rok stúpli ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji, a to o menej ako tri percentá, a v Žilinskom kraji o necelých desať percent.

Na väčšine územia SR sa však počas 2. štvrťroka prudšie zvyšovali najmä ceny novostavieb. V Banskobystrickom kraji to bolo až o takmer 42 % a vysoké rasty boli aj v Prešovskom kraji s nárastom 26 % a tradične v Bratislavskom kraji o 24,9 %.

V troch krajoch sa prejavil opačný trend ako na celoslovenskej úrovni, rast cien ťahali najmä prudšie rasty pri starších nehnuteľnostiach ako pri novostavbách. Okrem Košického kraja to platilo tiež v Žilinskom a Trenčianskom kraji, v ktorých medziročný rast cien starších nehnuteľností na bývanie mal približne trojnásobne vyššie tempo ako rast cien novostavieb.

Pozrite si reportáž zo 16.8.2022 o porovnaní nájmu a hypotéky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.