Daň z plynu v Španielsku prudko klesne. Predstavitelia tak chcú znížiť účet za kúrenie

Daň z plynu v Španielsku prudko klesne. Predstavitelia tak chcú znížiť účet za kúrenie
Ilustračná snímka plynového potrubia.

Španielsko dočasne zníži daň z predaja plynu, aby pomohlo spotrebiteľom, ktorí čelia prudko rastúcim účtom. Oznámil to vo štvrtok premiér Pedro Sánchez, keďže ruská vojna na Ukrajine spôsobila rast cien energií v Európe. Informuje agentúra AFP.

Sánchez vyhlásil, že jeho vláda od októbra do konca decembra zníži daň z pridanej hodnoty (DPH) na plyn z 21 % na 5 %.
"Keďže vstupujeme do jesene a zimy, zdá sa nám rozumné pokúsiť sa znížiť účet za kúrenie," povedal Sánchez v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Cadena Ser. Dodal, že vláda môže opatrenie predĺžiť aj na budúci rok, "ak bude pretrvávať súčasná veľmi zložitá situácia".

Prečítajte si tiež:

​Ceny plynu a elektriny v Európe tento rok prudko vzrástli. Rusko totiž obmedzilo dodávky plynu na kontinent, čo sa považuje za jeho odvetu za sankcie Európskej únie (EÚ) po jeho invázii na Ukrajinu.

Spomalenie inflácie, neistota trvá

Miera inflácie v Španielsku dosiahla v auguste 10,4 %. Tempo jej rastu sa síce spomalilo z júlových 10,8 %, prvýkrát za štyri mesiace, ale stále je vysoké a od júna sa drží nad hranicou 10 %. Španielsko pritom nemalo dvojcifernú mieru inflácie od polovice 80. rokov minulého storočia.

K spomaleniu inflácie v Španielsku v auguste prispelo zníženie cien pohonných hmôt, ale stúpajúce ceny elektriny a ďalších energií zabránili jej výraznejšiemu poklesu.

Ministerka hospodárstva Nadia Calvinová uviedla, že spotrebiteľské ceny síce klesajú a tento trend by mal pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, ale zároveň vyzvala na "opatrnosť", keďže "neistota je v dôsledku vojny veľmi vysoká".

Zavedenie balíčkov

Sánchezova ľavicová vláda v uplynulých mesiacoch zaviedla niekoľko balíčkov, ktoré majú pomôcť domácnostiam a podnikom prekonať inflačný tlak vrátane bezplatného cestovania vlakom a dotácií na pohonné hmoty.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti