Škrt cez rozpočet: Číňania začali Rusom blokovať platobné karty

Škrt cez rozpočet: Číňania začali Rusom blokovať platobné karty
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Chintung Lee

Čínska finančná spoločnosť UnionPay poskytujúca rovnomenný systém platobných kariet prestala prijímať platobné karty vydané ruskými bankami. Dôvodom sú obavy z pokút, píše portál The Moscow Times.

Záujem o platobné karty čínskej spoločnosti pritom v Rusku stúpol potom, keď sa spoločnosti Visa a Mastercard stiahli z krajiny v reakcii na inváziu na Ukrajinu.

„UnionPay obmedzila partnersto so sankcionovanými bankami z vlastnej iniciatívy. Konkrétne prijímanie kariet UnionPay bolo obmedzené ústnym oznámením,“ citoval portál RBC zdroj z finančného sektora, podľa ktorého tento krok čínska firma urobila z obáv zo sankcií, pričom karty UnionPay prestali pre Rusov fungovať už na jar.

Prečítajte si tiež:

​Firma UnionPay odmietla spolupracovať s najväčším ruským veriteľom – štátnou bankou Sberbank, a pozastavili rokovania s ďalšími bankami zo strachu, že by jej hrozili sekundárne sankcie, uviedla RBC v apríli.

Rusi, ktorí získali karty UnionPay, odvtedy hlásili problémy s platbami v USA, Izraeli, Európe, Ázii a na Strednom východe.

Čína sa nepripojila k západným sankciám proti Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu a odmietla kritizovať Moskvu.

Napriek tomu, že Peking navýšil množstvo energie, ktorú nakupuje z Ruska, do značnej miery vyhovel západným sankciám tým, že obmedzil vývoz automobilov, chytrých telefónov a ďalších tovarov do Ruska.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti