Zložité obchodovanie s elektrinou. Tu je vysvetlenie, prečo ju produkujeme lacno, no kupujeme draho

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Vyrábame za 50 a kupujeme za 1000. Čoraz viac politikov sa verejne začína pýtať, prečo elektrinu vyprodukujeme lacno, ale nakoniec ju musíme brať z európskeho trhu za mnohonásobok. Na pohľad nezmyselná rovnica má však svoje opodstatnenie.

„My vyrábame elektrinu za 20 až 40 eur na megawatt. Predáva sa za 60 až 80 eur do zahraničia zo slovenských zdrojov. Dovážame ju naspäť za 500 a máme ju tak predávať ľuďom?“ pýtal sa minister práce Milan Krajniak.

Absurdná situácia, ktorá privádza do varu politikov, má svoje vysvetlenie. Ak sa má totiž pokryť dopyt, je potrebné zaplatiť aj výrobcu s najvyššou cenou.

„Roky rokúce energetický trh v Európe funguje tak, že podľa najdrahšieho výrobcu je potom nastavená aj tá cena elektriny, ktorá sa na trhu predáva,“ vysvetľuje Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Inak povedané - v „atómke“ elektrinu síce vyrobíme lacno, ale na burze ju elektrárne predajú s vysokým ziskom a až potom ide k odberateľom.

No a cena elektriny na burze sa odvíja od toho, za koľko ju vedia vyrobiť plynové elektrárne. Tie majú vďaka vojne na Ukrajine extrémne vysoké náklady.

Cenu na burze totiž určuje cena tzv. záverných elektrární a tie bežia na plyn. Elektrárne s nižšími nákladmi nemajú dôvod predávať energiu lacnejšie ako ich drahší konkurenti. A drahé plynové zdroje zas nemožno vypnúť, lebo elektriny by nebolo dosť.

Prečítajte si tiež:

Dodávky plynu do Európy škrtí muž, ktorý ním kontroluje aj cenu, a to Vladimir Putin. „On radšej spaľuje plyn, údajne to vidno na fínskych hraniciach. Robí radšej to, akoby ho predával,“ približuje odborník na elektroenergetiku Andrej Hanzel.

Odborníci sa jednoznačne zhodujú na tom, že starý zabehnutý systém sa nehodí do krízových časov a potrebuje urýchlený zásah. Ten by mal prísť budúci týždeň z Európskej únie.

„Nejaká forma zásahu je v tejto chvíli nevyhnutná. Ceny sú neudržateľné a budú ruinovať ekonomiku a pochopiteľne aj domácnosti,“ dodáva Badida.

„Keď s tým Európska únia veľmi rýchlo nepohne, tak trh skolabuje. A dalo by sa povedať, že zákazníci zoberú právo do svojich rúk,“ uzavrel Hanzel.

Viac v reportáži vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti