Vypínanie lámp či obmedzenie električiek. Aj to sú scenáre pre naše mestá v čase energetickej krízy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S astronomickými cenami energií bojujú aj mestá. Niekde už začali obmedzovať niektoré služby, napríklad osvetlenie. Ak ceny neklesnú, budú sa musieť zamyslieť aj nad ďalšími a drastickejšími.

Vypínanie lámp v hlbokej noci, obmedzenie električiek, či trolejbusov v mestách. Aj to sú scenáre, ako by sa mohla samospráva  vyrovnávať budúci rok s rekordnými cenami energií.

Podľa únie miest a obcí nebudú mať mestá peniaze aj na školy aj na šport. Ak vláda nezasiahne – bude sa treba rozhodnúť.

Únia miest upozorňuje aj na to, že o dva mesiace sú župné voľby a tak noví starostovia budú musieť rýchlo zareagovať na stúpajúce ceny energií.

V Bratislave je niekoľko veľkých odberateľov elektriny. Medzi najväčších, a teda rekordérov patrí jednoznačne Dopravný podnik Bratislava a prevádzka električiek, či trolejbusov.

Ak by sa obmedzili, či prestali jazdiť kvôli šetreniu -  niektorí by možno nemali alternatívu pri ceste do práce, či školy.

A tak budú musieť samosprávy vymyslieť, ako dostať viac peňazí do mestskej či obecnej kasy.  V Bratislave však podľa magistrátu určite lampy nevypnú.

Analytik hovorí, že obce a mestá nevedia presne, koľko minú na svoje budovy či ich vykurovanie, preto – aby nemuseli pristúpiť k obmedzeniam MHD, či osvetlenia - mali by spraviť energetické audity.

Mesto Bratislava už so šetrením plynom začalo aj teraz – mimo vykurovacej sezóny a vo vykurovacej sezóne chce pokračovať ďalej. Svoje budovy nebude ohrievať rovnomerne. Zníži teplotu a iná teplota bude napríklad v kanceláriách, či na chodbách.

Viac vo videu hore

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.