Uhlie je niekde beznádejne vypredané a to aj napriek tomu, že sa jeho cena zdvojnásobila

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uhlie nad zlato. Slováci, ktorí sa snažia urobiť si zásoby na zimu, zisťujú, že to môže byť riadne zložité. Uhlie je niekde beznádejne vypredané a to aj napriek tomu, že sa jeho cena zdvojnásobila.

Branislav z Babkova neďaleko Žiliny si uhlie na túto zimu objednal v dostatočnom predstihu. Doviezli mu ho zhruba pred mesiacom. Kúri v peci, ktorá dokáže vyhriať aj bojler.  

Branislav mal šťastie, uhlie už má v pivnici, aj keď za dvojnásobnú cenu. Ozýva sa nám ale stále viac divákov, ktorí by za uhlie bez problémov zaplatili aj viac, no nevedia sa k nemu dostať.

Kým u nás sú zatiaľ iba mierne problémy, v Poľsku vypukol chaos. Uhlím tam kúri takmer toľko ľudí ako je celá populácia Slovenska. Pred baňou Bogdanka vytvorili Poliaci dvojkilometrovú kolónu. Uhlie tam totiž nakupujú o polovicu lacnejšie.

Odborníci hovoria, že nedostatok uhlia súvisí najmä s embargom. Únia zastavila dovoz ruského uhlia a napríklad poľské bane teraz nestačia ťažiť. 

Dočasné problémy by teoreticky mohli vykryť dodávky z Afriky, prípadne z Južnej Ameriky, alebo juhovýchodnej Ázie. Takéto uhlie ale bude zrejme ešte drahšie.

Viac v reportáži hore

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.