Kolaps dopravy nehrozí. Piloti Lufthansy sa s vedením napokon dohodli

Piloti Lufthansy avizovali ďalší štrajk.
Piloti Lufthansy avizovali ďalší štrajk. Zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner, File

Už minulý piatok došlo počas štrajku pilotov Lufthansy k ochromeniu leteckej prepravy.

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa dosiahla dohodu so svojimi pilotmi týkajúcu sa zvýšenia miezd, čím odvrátila plánovaný štrajk. Informuje agentúra DPA.

V utorok dohodu potvrdili aerolínie aj odborári. Detaily zatiaľ neboli zverejnené a odborový zväz Vereinigung Cockpit ešte štrajk oficiálne neodvolal.

Príčina plánovaného štrajku

Odbory zastupujúce 5500 pilotov požadovali zvýšenie platov o 5,5 percent, garantovanú kompenzáciu inflácie, revíziu mzdovej tarify, rovnako ako zvýšenie náhrad v prípade práceneschopnosti, dovolenky či výcviku.

Spoločnosť s podmienkami spočiatku nesúhlasila. Podľa nich by totiž uvedené požiadavky spôsobili nárast personálnych nákladov o približne 40 percent, čiže o zhruba o 900 miliónov eur počas dvoch rokov.

V noci na utorok preto piloti ohlásili už druhý štrajk, ktorý mal trvať dva dni, od stredy do štvrtka.

Hrozilo tak ochromenie dopravy. Už minulý piatok došlo počas štrajku pilotov Lufthansy k zrušeniu zhruba 800 letov z a do dvoch najväčších dopravných uzlov krajiny - Mníchov a Frankfurt nad Mohanom. Situácia sa dotkla okolo 130.000 pasažierov a prepravca zaznamenal škody v rozsahu 32 miliónov eur.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti