Zima bude krutá, hrozí Gazprom v novej reklame

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, najväčší exportér zemného plynu na svete, zverejnila novú reklamu. Varuje v nej pred krutou zimou v Európe. „Zima bude veľká, prinesie sneh a súmrak,“ spomína sa okrem iného v takmer dvojminútovom videu. Video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami aj internetom, prichádza len niekoľko dní po tom, ako Rusko oznámilo odstavenie plynovody Nord Stream 1.

Za odstavenie plynovodu môžu západné sankcie, obviňuje Rusko Európu

​Gazprom minulý týždeň úplne zastavil dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 po tom, ako počas trojdňových údržbárskych prác, ktoré sa začali 30. augusta, zistil únik oleja na turbíne v kompresorovej stanici Portovaja. Kremeľ tvrdí, že sankcie narúšajú schopnosť nemeckej spoločnosti Siemens Energy, ktorá dodáva a servisuje zariadenia pre plynovod, pomôcť pri oprave.

Prečítajte si tiež:

​„Problémy s dodávkami plynu vznikli v dôsledku sankcií, ktoré na našu krajinu uvalili západné štáty vrátane Nemecka a Británie," povedal Peskov. „Neexistujú žiadne iné dôvody, ktoré vedú k problémom s dodávkami," dodal. Peskov tiež uviedol, že ak by boli sankcie zrušené, opravy by sa dali ľahko dokončiť a toky plynu by sa mohli obnoviť.

Siemens Energy to však odmieta a tvrdí, že únik oleja na turbíne nie je z technického hľadiska dôvodom na zastavenie prepravy plynu cez tento ropovod. Európski politici to tiež odmietajú a tvrdia, že ide o zámienku. Ceny plyny po tomto kroku prudko vzrástli.

EÚ chce dostať rastúce ceny pod kontrolu

Európska únia sa pripravuje na prijatie opatrení na reformu trhu s elektrickou energiou, aby dostala prudko rastúce ceny pod kontrolu. Strach z nedostatku zemného plynu však vyhnal aj kontrakty na elektrinu vo Francúzsku a Nemecku na rekordné úrovne. Európski spotrebitelia sa tak pripravujú na obrovské účty za elektrinu, keďže energetické spoločnosti prenášajú vyššie náklady na odberateľov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti