Nová realita na slovenských pumpách. Nafta je výrazne drahšia ako benzín

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nafta opäť zdražela. Po dvoch cenových skokoch sa totiž dostala vysoko nad euro osemdesiat. Od benzínu ju delí už viac ako 15 centov, čo je podstatne najvýraznejší rozdiel od apríla, kedy nafta po dlhých rokoch benzín preskočila. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo.  

Benzín je drahší ako nafta - toto viac ako jedno desaťročie platilo na slovenských pumpách a nikomu, vzhľadom na rozdielnu výšku spotrebnej dane, ani nenapadlo, že by to mohlo byť inak. Situácia sa však na svetových trhoch po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu radikálne zmenila. V apríli po prvý raz nastal cenový paradox – nafta predbehla benzín.  

Tento stav s malými prestávkami trvá dodnes. V posledných týždňoch sa však začali otvárať medzi palivami cenové nožnice. Kým benzín od začiatku leta postupne klesol na hranicu euro sedemdesiat, tak nafta po počiatočnom poklese začala v polovici augusta znova stúpať.

Po poslednom zdražení, ktoré sa udialo v utorok, majitelia dieselov momentálne tankujú za euro osemdesiatpäť. A to je už len desať centov od úplného cenového stropu z prelomu júna a júla. Horšie je, že podľa experta by jej cena mala ešte vzrásť.

„S príchodom chladnejších mesiacov bude dopyt po motorovej nafte a ropných olejoch ešte vyšší ako doteraz. Z tohto dôvodu môžeme očakávať vyššie ceny nafty na čerpacích staniciach,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Prečítajte si tiež:

​Benzín lacnie, no predikcia nevyzerá najlepšie

Naopak, cena benzínu postupne klesá. Aj keď v posledných týždňoch tento trend prakticky zamrzol, tak motoristi za liter platia za spomínané euro sedemdesiat. Z pohľadu štatistík ide o najlacnejšie tankovanie od polovice apríla.

„Dôvodom lacnejšieho benzínu sú nižšie ceny ropy. Brent sa na konci týždňa priblížil k 92 americkým dolárom za barel a WTI k 86 americkým dolárom za barel. Silnejúci dolár bráni tomu, aby ceny palív klesli ešte výraznejšie,“ ozrejmil Burda.

Napriek tomu, že sú ceny na pumpách stále vysoké, benzín od začiatku letných prázdnin klesol už o dvadsaťpäť centov. Vodiči teda na jednej priemernej 50-litrovej nádrži ušetria viac ako 12 eur.

​Od minuloročných cien však máme ešte veľmi ďaleko, to by museli klesnúť o ďalších aspoň tridsať centov. To sa podľa analytika v najbližšej dobe pravdepodobne neudeje.

„Z dôvodu napätia, ktoré pretrváva na trhu s energiami, by som neočakával ďalší pokles cien ropy na medzinárodných trhoch,“ dodal Burda.  

Opak by nastal len v prípade, ak by prišlo k pádu ekonomík do recesie, prípadne ak by nastal posun v jadrovej dohode s Iránom.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti