Ceny rastú a Slováci nakupujú menej. Odborníci poradili, ako najlepšie ušetriť

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Viac plánujeme a väčšie investície odkladáme. Pre zdražovanie v obchodoch dve tretiny Slovákov nakupujú menej.

Výdavky si kontroluje aj Angela Leváková. „Aj keď si človek aj v potravinách niečo viac navyše dovoľoval, tak teraz si to dvakrát rozmyslí. Aj čo sa týka oblečenia, či si kúpite jednorazovo niečo kvalitné alebo niečo lacné a potom vám to nevydrží,“ opisuje.

Odborníčka radí začať prípravu na horšie časy dôsledným auditom rodinných financií. Svoje výdavky by sme mali obmedziť na nevyhnutné a snažiť sa niečo si aj ušetriť.

„Odložiť uspokojenie na neskôr. Lepšia elektronika, nový mobil či predĺžený víkend môže počkať, kým sa moja situácia zlepší alebo stabilizuje. Priestor na znižovanie výdavkov je optimalizovať úvery, pokúsiť sa skĺbiť viaceré svoje často spotrebné úvery do jedného, čo najdlhšieho a čo najlacnejšieho,“ hovorí odborníčka na osobné financie Partners Andrea Kasanická.

„Dnes ešte nevieme, čo nás čaká z hľadiska rastu cien energií, ale minimálne je dobré, že si to nemalá časť domácností uvedomuje. Najnegatívnejšie sa to väčšinou dotkne práve tých domácností s nižšími príjmami,“ tvrdí riaditeľ prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik.

Počet domácností bez finančnej rezervy rastie. Zároveň zle zhodnocujeme peniaze a málo investujeme.

„Napriek tomu, že sa možno budeme mať horšie, nesmieme zabúdať na to, že je potrebné aj časť tých prostriedkov v tomto čase odkladať na horšie časy,“ upozorňuje Slosiarik.

Ako približuje finančný analytik Maroš Ovčiarik, investovanie môže byť často tak jednoduché ako terminovaný vklad. „Podpíšem zmluvu, nastavím trvalý príkaz a vie to fungovať dlhodobo. Z prieskumu vyšlo, že polovica ľudí vie dnes vytvárať finančnú rezervu a je schopná odkladať 30 eur mesačne,“ tvrdí.

Skutočná skúška pre naše peňaženky príde podľa analytikov na jeseň. Ešte ťažšie obdobie nás však čaká na Vianoce, kedy si zvykneme dopriať viac.

Viac sa dozviete z reportáže priloženej vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti