Košický U.S. Steel zakročil: Vypína vysokú pec a chystá aj prepúšťanie zamestnancov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Košický U.S. Steel vypína vysokú pec a chystá aj prepúšťanie zamestnancov. Oceliarne pre nich pripravili motivačný program. 

Košické oceliarne vypnú pec č. 2 na celých 60 dní. Ide o jednu z troch pecí oceliarní. Podľa vedenia je to plánovaná odstávka, ktorá súvisí s vývojom rastu cien energií na trhu.

Okrem toho bude jeden z najväčších zamestnávateľov v krajine prepúšťať. Pred dvomi dňami spísali s odborármi aj dodatok ku kolektívnej zmluve, akýsi motivačný program, podľa ktorého každý zamestnanec, ktorý sám dobrovoľne odíde do 13. septembra, ukončí teda pracovný pomer dohodou, dostane vysoké jednorazové odstupné.

Jeho výška bude v závislosti od toho, koľko vo fabrike odpracoval. Hovoríme o 10, 12 až 14-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Prečítajte si tiež:

​Treba zároveň dodať, že v železiarňach sú od apríla odbory v štrajkovej pohotovosti, kedy sa sprostredkovateľom ani po stretnutiach a kolách nepodarilo dohodnúť na dodatkoch zmluvy. Požadujú zachovanie pracovného času 35,5 hodiny týždenne a tarifné navýšenie miezd o 80 eur.

S týmto vedenie podniku aj naďalej nesúhlasí, a tak je na stole aj reálna hrozba štrajku.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti