Ak sa čoskoro nezakročí, ceny potravín dosiahnu nepredstaviteľnú úroveň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak EÚ a štát nezasiahnu, ceny potravín v krátkej dobe extrémne porastú. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Reagovala na návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu, ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda.

Prečítajte si tiež:

​Podľa tohto návrhu by sa vybrané subjekty potravinárskeho priemyslu mali začleniť medzi chránených odberateľov energií.

Prísť môžeme o slovenské rožky, mäso aj mlieko

„Vítame rokovanie vlády o tom, že potravinárstvo má byť medzi poslednými sektormi, ktoré bude v prípade nedostatku energií a vyhrotenej situácie obmedzované v spotrebe energie,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

„Avšak sme v období, keď máme nakupovať energie za šialené ceny. Medziročne máme potraviny už teraz drahšie o 20 %. Zima sa však nezadržateľne blíži a ak EÚ a štát urýchlene neprídu s riešením, tak ceny potravín v najbližších mesiacoch dosiahnu nepredstaviteľnú úroveň. To môže mať fatálny dosah nielen na nízkopríjmové skupiny nášho obyvateľstva, ale na už aj tak zdecimovaný agropotravinársky sektor," povedal Macho.

Prečítajte si tiež:

​Všetkým výrobcom potravín, ktorí pôsobia na Slovensku, by podľa SPPK pomohlo zaradenie sektora medzi subjekty s regulovanou cenou elektrickej energie a plynu alebo vyplácanie dotácií na zvýšené ceny energií.

Bez energií a kompenzačných opatrení štátu nebudú podľa komory ani slovenské rožky, ani slovenské mlieko, slovenské mäso či slovenský cukor. Slovensko tak bude ešte viac odkázané na dovoz často aj nekvalitných potravín z cudziny.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.