Vianoce v uliciach možno nebudú až také veselé. Mestá musia šetriť už aj na výzdobe

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ekonomická a energetická kríza môžu spôsobiť, že Vianoce nebudú až také veselé. Aj slovenské mestá a obce sa dlho predbiehali v nákupe tej najkrajšej svetelnej výzdoby. Ak by sa však mali samosprávy rozhodnúť, či zhasnú v základnej škole alebo svietiaceho anjela na námestí, voľba by bola jasná.

Ceny elektriny stúpajú raketovým tempom. Mestá sa netaja tým, že ak to bude nevyhnutné, obmedzia to, čo nie je životne dôležité. V Martine už teraz poznajú novú cenu za osvetlenie mesta.

„Je to o 200 percent vyššie, ako to bolo v minulosti. Platili sme od 112 do 115-tisíc eur. Teraz sme vysúťažili cenu za 369-tisíc na tri mesiace,“ priblížil primátor mesta Martin Ján Danko.

Na pompéznu vianočnú výzdobu v Martine zatiaľ sadá prach v sklade. Roky doň mesto investovalo nemalé peniaze. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nechcú ani túto sezónu pripraviť Martinčanov o vysvietené Vianoce.

„O tom sme ešte ani nerozmýšľali, lebo to sú z pohľadu funkcií sekundárne veci. Ale vie si niekto v Martine predstaviť centrum mesta bez vianočného osvetlenia? No ja určite nie,“ dodal Danko.

Prečítajte si tiež:

​Mestá a obce podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) rast cien energií pocítia aj pri svetelnej výzdobe.

„Zdá sa, že túto zimu bude používaná už len v nevyhnutnom rozsahu, v nevyhnutnej miere a určite mestá a obce nebudú tak dlho a krásne rozsvietené ako v ostatných rokoch,“ pripustil predseda ZMOS-u Michal Kaliňák.

Žilina si dokázala zazmluvniť ešte starú cenu elektriny až do konca roka 2023. Vypínať svetlá nebudú musieť.

„Vďaka zastropovaniu cien sme zatiaľ neuvažovali nad variantom, že by sme obmedzovali vianočné osvetlenie alebo zrušili chystané rozsvietenie katedrály,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Viac v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.