Hypotéky pôjdu znova hore. Jedna z bánk už ohlásila ďalšie kolo zvyšovania úrokov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Zdražovanie hypoték pokračuje. Jedna z bánk už ďalšie kolo zvyšovania úrokov ohlásila a podľa analytikov ju budú nasledovať ďalšie. V septembri úroky plánuje zvyšovať aj Európska centrálna banka.

Najväčšia slovenská banka v stredu oznámila, že zvyšuje úrokovú sadzbu hypoték s najkratšou fixáciou o štvrtinu. Podľa analytika tak čoskoro urobia aj ostatné banky.

„Osobne si myslím, že niektoré banky napodobnia Slovenskú sporiteľňu v navyšovaní úrokových sadzieb vo veľmi blízkej dobe. V minulom roku aj začiatkom tohto roka boli populárne troj- a päťročné fixácie. Z istého dôvodu sa ľudia vyberali aj cestou jednoročných fixácií. My dlhodobo odporúčame cestu dlhodobejších fixácií,“ hovorí analytik Finančného kompasu Matej Dobiš.

Priemerné úrokové sadzby nových hypoték v tomto roku postupne rástli. Doteraz sa niekoľko rokov držali na jednom percente. V júli po dlhšej dobe prekonali dve percentá. Dostať hypotéku je pre mnohých stále problém.

Prečítajte si tiež:

​Najbližší vývoj sadzieb hypoték bude závisieť od krokov Európskej centrálnej banky, ktorá pre vysokú infláciu zvýšila úrokové sadzby naposledy v júli. Čaká sa, že to zopakuje znova v septembri.

„Nejaké zvyšovania určite budú, ale nebudú to zásadné zvyšovania o percentá, možno to budú desatiny percenta. Keby aj centrálna banka pristúpila k nejakému výraznému zvyšovaniu úrokových sadzieb, trh to už bude očakávať a úrokové sadzby už budú premietnuté,“ uvádza finančný analytik Pavel Škriniar.

Európska centrálna banka podľa Dobiša avizovala, že tento rok bude prvé zvýšenie úrokovej sadzby iné, ako reálne bolo. „Rétorika sa zmenila a to sa môže stať aj teraz. Banky podľa mňa budú čakať až na to finálne stanovisko ECB,“ dodáva.

Analytici sa zhodujú, že pri hypotékach nemáme na čo čakať. Od začiatku roka už banky zvýšili úrokové sadzby o takmer celé jedno percento.

Viac sa o téme dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti