Vystrelia ceny palív do výšin? Najsilnejší hráči sa chystajú Putinovi poriadne osekať zisky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny palív môžu opäť trhať rekordy. Najvyspelejšie krajiny sveta sú totiž stále bližšie k dohode o zastropovaní cien ruskej ropy. V hre je ešte veľa premenných, ale v prípade už známych návrhov by liter benzínu a nafty na slovenských pumpách hravo preskočil dve eurá.

Ministri financií skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta, sa koncom minulého týždňa zaviazali, že urýchlia zavedenie cenového stropu na dovoz ruskej ropy. Chcú tak zabrániť Moskve generovať obrovské zisky z prudko stúpajúcich cien energií, a tak oklieštiť schopnosť financovať vojnu na Ukrajine.

„Rusko ekonomicky ťaží z neistoty na energetických trhoch spôsobenej vojnou a má veľké zisky z vývozu ropy. My tomu chceme rozhodne čeliť,“ uviedol na tlačovej konferencii nemecký minister financií Christian Lindner.

Prečítajte si tiež:

​Dohoda je na spadnutie, Čína a India váhajú

Vo vyhlásení však nie je uvedená žiadna konkrétna výška cenového stropu a nešpecifikuje sa v ňom ani to, kedy by G7 chcela plán dokončiť.

„Extrémne situácie si zaslúžia aj extrémne rozhodnutia. Je to signál celému trhu, aby sa hlavne špekulanti s ropou mali na pozore, pretože vlády môžu zasiahnuť do aktuálnych cien ropy,“ povedal na úvod František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Okrem krajín G7 sa k tomuto návrhu veľmi rezervovane vyjadrujú ostatné dve obrovské ekonomiky.

„Už sa o tom diskutuje asi tri mesiace, k dohode je stále bližšie, ale stále nie je úplne jasné, kto sa k tejto dohode pridá. Čína a India sa vyjadrujú s veľkou rezervovanosťou, keďže dovážajú stále väčší objem ruskej ropy,“ ozrejmil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Prečítajte si tiež:

​Benzín môže hravo preskočiť dve eurá

Aj keď ešte nie sú dohodnuté detaily tohto návrhu, ako je napríklad presná suma cenového stropu, ťažko sa predpovedá, kam by to mohlo vyhnať ceny ropy na svetových trhoch.

„Ak by vypadla celá ruská ropa exportovaná na svetový trh, tak by to týmto trhom veľmi zatriaslo,“ dodal Pánis.

​S istotou sa dá povedať, že by sa ceny ropy, a tým pádom aj ceny palív, pohli smerom nahor. A pokojne by mohli padnúť aj ďalšie historické rekordy.

„Je veľmi ťažké predpovedať, kam sa až ceny palív môžu vyšplhať, no s určitosťou vieme, že EÚ je stále závislá nielen od ruskej ropy, ale aj od produktoch z nej vyrobených a dovezených. No myslím si, že ceny palív môžu hravo prekonať dve eurá za liter,“ povedal Burda.

Na Slovensku boli doposiaľ najdrahšie palivá na prelome júna a júla, kedy za liter motoristi platili v priemere euro deväťdesiatpäť. Momentálne sa cena benzínu zastabilizovala na úrovni euro sedemdesiat, liter nafty je zhruba o 15 centov drahší. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.