Zástupcovia samospráv opäť protestovali: Niektoré obce hlásia existenčné problémy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zhromaždenie zástupcov samospráv bolo akýmsi vyvrcholením ZMOSu. Pred úradom vlády prišlo niekoľko desiatok starostov z rôznych kútov krajiny.

Štátu vyčítajú najmä to, že zatiaľ nezakročil. Pri tak vysokých cenách energii budú samosprávy nútené vypnúť kúrenie energeticky náročných budov, napríklad aj v školách. Niektorým obciam hrozí dokonca nútená správa.

Zástupcovia miest a obcí preto štátu vysvetľujú, že ich rozhodnutia negatívne ovplyvňujú, ba dokonca ohrozujú existenciu samospráv. Najkritickejšie obdobie očakávajú na budúci rok.

Prečítajte si tiež:

Potrebné je okamžite vyriešiť cenu energie. ​„Treba si uvedomiť, že teraz nie je o päť minút 12, ale už je 12 hodina a tieto problémy je nutné riešiť okamžite. Čaká nás zimné obdobie a prvý polrok budúceho roku to bude kritický,“ uviedol Branislav Tréger, predseda ZMOS-u s tým, že samosprávy teraz vnímajú legislatívny dopad.

Tam ale problém nekončí. Klesla aj daň z príjmu. „Tým, že sa znížil daňový bonus, prichádzame o 618-miliónov eur. Čiže naozaj je tam veľký prepad. A do toho vstúpila inflácia, ktorá je vo výške 13,5 percenta,“ dodal.

Niektoré obce preto hlásia existenčné problémy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.