Márne čakali štedrú dotáciu na opravu domu. Štát dal ľudí so ZŤP bokom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čakali na štedrú dotáciu, aby si mohli opraviť svoj starý dom a pomôcť si v ťažkých časoch. Na ľudí so zdravotným postihnutím ale čakalo nemilé prekvapenie. Zo zvýhodnenej skupiny, ktorej mal štát preplatiť takmer celú sumu, vypadli. Cítia sa ukrivdení.

„Bola som veľmi nemilo prekvapená. Pripadá mi to tak, že vláda ZŤP úplne odsunula nabok. Naozaj by ma veľmi zaujímalo, že z akého dôvodu,“ hovorí záujemkyňa o dotáciu Bohumila Mitická.

Pani Bohumila býva neďaleko Senice. Je na invalidnom dôchodku. Jej dom urgentne potrebuje zatepliť. Bez dotácie to nezvládne.

Na obnovu starších domov štát spustil dve 15-miliónové výzvy z plánu obnovy. Prvá schéma je určená pre každého – štát v nej preplatí do 60 percent nákladov. Druhá, s výhodnejšími podmienkami, je pre rodiny, ktoré sa starajú o zdravotne ťažko postihnuté dieťa alebo v domácnosti žijú so štyrmi a viac deťmi.

Štát preplatí až 95 percent nákladov. Podľa tohto dokumentu zo začiatku roka do nej mali patriť aj ľudia so zdravotným postihnutím.

„Pripravovala som si už podklady na tú žiadosť, energetický certifikát a podobne,“ tvrdí pani Bohumila.

Prečítajte si tiež:

„Ľudia, ktorí tam dovtedy podľa propozícií ministerstva boli, si v dobrej viere tieto dokumenty začali zabezpečovať. Niektoré domy, ktoré sme osobne videli, sú v dosť dezolátnom stave. Tí ľudia naozaj žijú od dôchodku k dôchodku a táto spoluúčasť, ktorú od nich bude štát chcieť, je pre nich finančne neúnosná. Myslím si, že to budú stovky, ak nie tisíce ľudí,“ tvrdí Marian Hurík z realizačnej firmy Zelená obnova.

Rezort životného prostredia poslal iba písomné stanovisko. Hovorí, že ide o pilotné výzvy a po vyčerpaní financií sa vypíšu ďalšie – s upravenými podmienkami, podľa potrieb a priorizácie.

„Pilotné výzvy predstavujú balík len 30 miliónov eur z vyše pol miliardy eur. Ministerstvo životného prostredia do budúcnosti nevylučuje, že podmienky sociálnej výzvy budú rozšírené aj pre ďalšie skupiny zdravotne znevýhodnené osoby,“ uvádza envirorezort.

Viac sa doveziete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.