Benzín opäť zlacnel. Cena sa už blíži k tej zo začiatku vojny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Pumpári opäť prepisovali cenovky. Benzín totiž po týždni znovu zlacnel a priblížil sa k cenám, ktoré na Slovensku platili na začiatku vojny na Ukrajine. Momentálne je teda najlacnejší od polovice marca. Na druhej strane, cenové nožnice sa medzi palivami ešte viac roztvorili.  

Pumpári koncom týždňa opäť upravili svoje cenníky. Týka sa to však len benzínu, ktorého cena klesla o ďalšie tri centy. Od začiatku leta, kedy dosiahol cenový strop, už teda zlacnel takmer o 30 centov. Na priemernej 50-litrovej nádrži tak vodiči zaplatia zhruba o 15 eur menej.

Od minuloročných cien máme ešte veľmi ďaleko, to by museli klesnúť o ďalších aspoň tridsať centov.

Opačná situácia je pri nafte. Tá pri počiatočnom poklese začala v auguste opäť stúpať. Momentálne v priemere stojí euro osemdesiatpäť. A podľa analytika môže byť ešte drahšia.

„S príchodom chladnejších mesiacov bude dopyt po motorovej nafte a ropných olejoch ešte vyšší ako doteraz. Z tohto dôvodu môžeme očakávať vyššie ceny nafty na čerpacích staniciach,“ uviedol František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

V tejto situácii nastáva na slovenských pumpách nová realita. Síce pred pár mesiacmi bola už nafta oproti benzínu drahšia, ale takýto výrazný rozdiel sme tu ešte nemali. V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 18 centov.

Prečítajte si tiež:

​Situácia pri benzíne je hmlistá

Kým s cenami nafty to nevyzerá dobre, pri benzíne je situácia neprehľadná. Ťažko sa preto pri ňom predpovedá vývoj.

„Z dôvodu napätia, ktoré pretrváva na trhu s energiami, by som neočakával ďalší pokles cien ropy na medzinárodných trhoch,“ dodal Burda.  

Opak by nastal len v prípade, ak by prišlo k pádu ekonomík do recesie, prípadne ak by nastal posun v jadrovej dohode s Iránom.

Do tohto však môže vstúpiť obrovský premenná. A to je zastropovanie cien ruskej ropy zo strany najvyspelejších štátov. Ministri financií zo skupiny G7 sa totiž koncom minulého týždňa zaviazali, že urýchlia zavedenie spomínaného cenového stropu.

Ich zámerom je zabrániť Moskve generovať obrovské zisky z prudko stúpajúcich cien energií, a tak oklieštiť schopnosť financovať vojnu na Ukrajine.

„Už sa o tom diskutuje asi tri mesiace, k dohode je stále bližšie, ale stále nie je úplne jasné, kto sa k tejto dohode pridá. Čína a India sa vyjadrujú s veľkou rezervovanosťou, keďže dovážajú stále väčší objem ruskej ropy,“ ozrejmil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

​Ceny palív by hravo preskočili dve eurá

Aj keď ešte nie sú dohodnuté detaily tohto návrhu, ako je napríklad presná suma cenového stropu, ťažko sa predpovedá, kam by to mohlo vyhnať ceny ropy na svetových trhoch.

„Ak by vypadla celá ruská ropa exportovaná na svetový trh, tak by to týmto trhom veľmi zatriaslo,“ dodal Pánis.

S istotou sa dá povedať, že by sa ceny ropy, a tým pádom aj ceny palív, pohli smerom nahor. A pokojne by mohli padnúť aj ďalšie historické rekordy.

„Je veľmi ťažké predpovedať, kam sa až ceny palív môžu vyšplhať, no s určitosťou vieme, že EÚ je stále závislá nielen od ruskej ropy, ale aj od produktoch z nej vyrobených a dovezených. No myslím si, že ceny palív môžu hravo prekonať dve eurá za liter,“ uzavrel Burda.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti