Ľudia zo severu Slovenska sú zúfalí. Mnohí nevedia, či budú mať čím kúriť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Sstudi

Celú Európu trápi nedostatok uhlia. Vojna na Ukrajine a protiruské sankcie prehĺbili nestabilnú situáciu na trhoch. Kým okolité štáty aktívne občanom pomáhajú zvládnuť energetickú krízu, na Slovensku podľa odborníčky vládne chaos.

Zuzana žije v rodinnom dome na Liptove s manželom a dvoma deťmi. V tejto časti Slovenska sa zima začína skôr a vykurovať už musia niekedy aj v septembri. Tento rok sa boja, či vôbec budú mať čím kúriť. Na uhlie čakajú od apríla.

„Vždy sme si objednávali uhlie v apríli, kedy zvykli byť najnižšie ceny. Čakacia doba bola maximálne mesiac. Tento rok ho stále nemáme a ani nám nevedia povedať, kedy príde a či to vôbec stihneme ešte pred vykurovaním,“ povedal Zuzana.

Nedostatok uhlia nám potvrdili aj dvaja dodávatelia z Liptovského Mikuláša. Pracovníci chodia domov unavení aj preto, lebo často musia zákazníkom robiť psychológov. „Buď nám nadávajú, alebo plačú,“ povedala pre tvnoviny.sk Martina, zamestnankyňa firmy predávajúcej uhoľné brikety v Liptovskom Mikuláši, ktorá si neželala zverejniť svoje celé meno.

Rusko s nami hrá hru na energetickom trhu

Zuzana s rodinou sa obrátila na viacerých dodávateľov v okolí. Od všetkých dostala rovnakú odpoveď: uhoľné brikety nemajú a nevedia, kedy prídu. Dodávky nechodia z Nemecka ani z Česka.

Po tom, čo Slovensko zatvorilo uhoľné bane, je odkázané na dovoz zo zahraničia. Svoje zásoby si však chránia aj okolité štáty. Zabezpečiť chcú najmä vlastných občanov. No aj tie zápasia s nedostatkom. Celý problém sa začal ešte pred vojnou na Ukrajine, no tá ho prehĺbila.

Dôvodom nedostatku uhlia v Európe je jeho vyššia spotreba. „Viaceré európske krajiny ako Nemecko a Rakúsko sa vrátili, alebo plánujú vrátiť k spaľovaniu uhlia, pretože dodávky ruského plynu sú nestabilné. Aj keď v posledných rokoch spaľovanie uhlia na výrobu elektriny v Európe postupne klesalo, stále je primárnym palivom v ťažkom priemysle a tam ho potrebujeme. Nemecko a Poľsko sú v obzvlášť ťažkej situácii, lebo využívajú uhlie vo veľkej miere na vykurovanie,“ vysvetlila analytička portálu Euractiv.sk Irena Jenčová.

Situácii neprispelo ani embargo na ruskú ropu, ktoré platí od augusta. „Hlavným faktorom však je vojna na Ukrajine. Rusko s nami hrá hru na energetickom trhu. Je to však cena, ktorú musíme znášať za to, že chceme ruskú agresiu zastaviť. Komisia upozorňovala, že štáty majú urobiť všetko preto, aby ťarcha sankcií nepadala na domácnosti. Štáty by mali urobiť všetko preto, aby to domácnosti výrazne nepocítili,“ uviedla analytička.

Rolu zohrala aj klimatická kríza. Hlavným prepravným koridorom uhlia pre nemecký trh sú rieky. Tento rok boli nesplavné.

„Rieky slúžia ako cesty. Rýn vyschol a nebolo možné dopravovať uhlie. Nemecko bolo v núdzovom stave a presmerovali prepravu z riek na železnice,“ upozornila Jenčová.

Prečítajte si tiež:

V niektorých dedinách sú odkázaní na uhlie a drevo

Zuzana a ďalšie rodiny, ktoré kúria uhlím, nevedia, čo budú robiť. „Máme aj starších susedov, ktorí už doslova plačú, že či majú zamrznúť. Elektrina je drahá, plyn nemáme, drevo je tiež momentálne nedostatkový tovar. Už naozaj nevieme, čo máme robiť, keďže sa blíži jeseň a pre nás na Liptove sa už pomaly začne kúriť,“ povedala Zuzana.

„Rovnakú situáciu majú moji rodičia aj svokrovci. Svokrovci žijú v dvojgeneračnom dome so synom a jeho rodinou. Žiaľ, niektorí už o takomto čase minulý rok skutočne kúrili. To znamená, že už je to akútna situácia,“ upozornila Zuzana.

Zamestnanci z liptovských uhoľných skladov súhlasia. „Momentálne vybavujeme zákazníkov, ktorí si objednali uhlie v apríli, a nevieme im ani povedať, kedy budú vybavení. Nevieme ani povedať, či vôbec uspokojíme ich objednávku počas vykurovacej sezóny,“ povedala Martina.

„V mnohých liptovských dedinách nie je plyn a kúria iba uhlím alebo drevom. Stará tetuška by si zapla elektrinu, ale zhorel by jej celý dom, lebo nemá na to prispôsobené bývanie,“ dodala Martina.

Minulé roky im do skladov chodili týždenne tri až štyri dodávky uhlia z Nemecka a Česka. Tento rok privážajú len v malých vagónoch.

Ťažba uhlia na Hornej Nitre.
Ťažba uhlia na Hornej Nitre. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Cena uhlia prudko stúpa

Nedostatok materiálov sa však odzrkadľuje aj na ich cenách. Za posledný rok sa ceny uhlia zvýšili viac ako štvornásobne a stúpať budú aj naďalej.

Podľa portálu Energieprevas.sk je bežná cena uhlia 145 eur za tonu. Dnes jeho cena prekročila tristo eur za tonu.

„Treba si uvedomiť, že uhlie je využívané najmä v nízkopríjmových domácnostiach, ktoré žijú v neobnovených domoch. Nemôžu si dovoliť drahšie kotle a inak si zabezpečiť teplo. Je to pasca. Musia spaľovať tuhé palivo v domoch, kde sú veľké tepelné straty, a ich náklady na kúrenie sú neúnosne vysoké,“ upozornila Jenčová.

Zvyšovanie cien potvrdzujú aj uhoľné sklady na Liptove. Zamestnankyňa druhého skladu v Liptovskom Mikuláši hovorí, že mnohí ich zákazníci si nemôžu dovoliť kúpiť si uhlie na celú sezónu. Každý mesiac po výplate preto chodia s vozíkom, do ktorého si vezmú uhlie na najbližšie dni. Viac si dovoliť nemôžu.

Podľa analytičky Jenčovej sa môžeme inšpirovať Poľskom, ktoré pristúpilo ku konkrétnym krokom. Domácnostiam stanovili maximálne limity na nákup uhlia. Špekulanti tak nemôžu nakúpiť veľké množstvo uhlia a predávať ho potom za vyššie ceny.

„Pracujú aj na rôznych riešeniach a znížili požiadavky na kvalitu pre niektoré druhy uhlia predávaného na trhu pre domácnosti, aby zvýšili jeho dostupnosť. Môžu kúriť menej kvalitným uhlím, ktoré produkuje viac emisií pri spaľovaní,“ povedala Jenčová.

Ceny európskeho a energetického uhlia.
Ceny európskeho a energetického uhlia. Zdroj: Medzinárodná agentúra pre energetiku

Analytička: Cítim tu nesystémový prístup od vlády

Najlepším riešením podľa odborníčky je rekonštrukcia starých domov a štát by s tým mal ľuďom pomôcť.

„Musíme masívne začať obnovovať domy a pomáhať s tým domácnostiam. Z dlhodobého hľadiska je riešenie v znižovaní spotreby energií, lebo to pomôže domácnostiam nielen túto, ale aj ďalšie zimy. Budeme aj budúcu zimu vyplácať dávky? Cítim tu nesystémový prístup od vlády,“ vysvetlila Jenčová.

Prečítajte si tiež:

Nepáči sa jej ani to, že zo strany vlády nevidí kampane smerom k verejnosti, ktorí by motivovali ľudí šetriť energiami. Bežní ľudia podľa nej nevedia, čo majú robiť túto zimu, aby si udržali svoje domovy dostatočne teplé.

„Medzinárodná agentúra pre energetiku nám pripomína, že výpadky nevykryjeme alternatívnymi dodávkami fosílnych palív a jednoducho musíme robiť krátkodobé aj dlhodobé zmeny,“ upozornila odborníčka.

Problém však majú domácnosti teraz. Rekonštrukciu domu už do zimy nestihnú a problém s kúrením je akútny. Podľa Jenčovej by si mali ľudia zohnať palivo, ktoré je dostupné, a snažiť sa čo najviac šetriť. V tomto článku sme sa venovali téme, ako ušetriť na elektrine.

Ministerstvo hospodárstva na otázky, ako plánuje riešiť nedostatok uhlia a či pomôže domácnostiam odkázaným na túto komoditu, neodpovedalo.

Pozrite si reportáž o nedostatku uhlia zo 4. septembra:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.