Na Slovensku sú voľné tisícky pracovných miest. Záujemcom ale chýba kvalifikácia

Ak hľadáte alebo chcete zmeniť prácu, na Slovensku sú voľné tisícky pracovných miest. V oblasti obchodu stúpli ponuky až o 60 percent.

Firmy v posledných týždňoch ponúkali na portáli Kariréra.sk viac ako 35-tisíc voľných pracovných miest. Najviac príležitostí je možné nájsť v obchode, vo výrobe, v doprave a logistike, v cestovnom ruchu či strojárstve.

Aj napriek rastu ponúk hlásia slovenskí zamestnávatelia stále nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Prevládajú totiž odvetvia, ktoré vyžadujú technické vzdelanie. 

Záujemcovia o prácu by sa uplatnili aj v špedícii, doprave, v cestovnom ruchu a gastronómii. Medzi top desať odvetví patrí tiež zdravotníctvo, služby a energetika.

Najviac ponúk v obchode

Niektorým odvetviam sa v porovnaní s minulým rokom darí lepšie. Najväčší nárast ponúk zaznamenali v obchode. 

„Výrazne sa darilo pracovným ponukám v oblasti obchodu, ktorý medziročne narástol až o 60 percent, aj preto si uchádzači majú možnosť viac vyberať, pre ktorého zamestnávateľa by chceli pracovať. Podľa kritérií pri výbere zamestnávateľa zohráva rolu práve zaujímavé platové ohodnotenie, dobré meno spoločnosti a aj možnosť kariérneho postupu.“ uviedla Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR Kariéra.sk

Z údajov portálu tiež vyplýva, že o 48 percent vzrástli voľné pracovné ponuky v telekomunikáciách a o 45 percent v informatike, konkrétne v správe systémov.

Na rovnakej úrovni (44 percent) sa držia aj voľné pozície v oblasti ľudských zdrojov a personalistiky. Viac pracovných miest je dostupných aj v bankovníctve a poisťovníctve (23 percent), práve a legislatíve (22 percent) a v marketingu, reklame a PR (17percent).

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Práca

Dôležité udalosti