Koľko „zožerú“ domáce spotrebiče a koľko nás mesačne stoja? Z tých súm budete možno prekvapení

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Ceny energií závratne rastú. Aj preto je dobré vedieť, koľko elektriny domáce spotrebiče spotrebujú. A následne, koľko za ne mesačne zaplatíme. Niektoré cifry vás možno prekvapia.

Spotreba spotrebiča sa odvíja od energetickej triedy, ktorá sa označuje písmenami A až G, pričom všetky potrebné údaje nájdete na energetickom štítku. Druhou premennou je cena za jednu kWh. Slovenské domácnosti za ňu v priemere platia 19 centov.

Chladnička s mrazničkou. Nevyhnutný domáci spotrebič, ktorého ročná spotreba sa pohybuje na úrovni od 100 do 300 kWh. Všetko totiž závisí od spomínanej energetickej triedy. V priemere tak domácnosť mesačne zaplatí tri eurá.

Umývačka riadu. Na prekvapenie má vyššiu priemernú ročnú spotrebu ako chladnička, a to až 234 kWh. Na druhej strane platí pravidlo, že neuveriteľne šetrí vodu. V niektorých eko módoch až 10-krát viac ako pri klasickom umývaní riadu.

Elektrický sporák. Najväčším „žráčom“ elektriny je práve tento spotrebič. Aj z tohto dôvodu si mnoho domácností radšej vyberá jeho plynovú verziu. Mesačne zaň rodiny zaplatia takmer deväť eur.

Prečítajte si tiež:

Práčka a sušička. Pri týchto dvoch spotrebičoch je veľmi dôležitá energetická trieda, keďže sa veľmi často využívajú, hlavne ak sú súčasťou domácnosti malé deti. Domáci mesačný rozpočet zaťažia dvomi až tromi eurami.

Televízor. V mnohých slovenských rodinách ide nonstop a je považovaný za ďalšieho člena rodiny. Mesačné náklady sa pohybujú od jeden a pol až po necelé tri eurá.

Ostatné spotrebiče si môžete pozrieť v prehľadnej tabuľke

​Ako ušetriť 

​Šetrnejšie zvyky môžeme nadobudnúť pri bežných aktivitách, akou je napríklad pranie.

Práčka by nemala byť poloprázdna ani preplnená. Dobrým krokom je znížiť teplotu prania. Platí, že čím vyššiu teplotu nastavíme, tým väčšia je spotreba. SIEA uvádza, že pri teplote 30 – 40 °C spotrebujeme až o 50 % menej elektriny, než keď bielizeň vyvárame. Nižšia teplota pritom plne postačuje pri väčšine oblečenia.

Moderné práčky aj umývačky riadu navyše bežne disponujú eko programami. Tie síce sú časovo náročnejšie, no dokážu ušetriť množstvo energie.

Chladničku netreba otvárať len tak. Každé otvorenie jej dverí totiž znamená, že z chladničky unikne chladný vzduch. Dnu sa, naopak, dostane teplý, ktorý sa musí následne ochladiť. Čím častejšie otvárame chladničku, tým bude vyššia naša celková spotreba elektriny.

Do chladničky tiež nepatria teplé potraviny. Najskôr musia vychladnúť.

​​Desatina elektriny v domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie. Ak je v izbe šero, niekedy stačí vytiahnuť žalúzie.

Nie vždy je nevyhnutné svietiť v celej izbe. Napríklad pri čítaní za stolom či v posteli by mala stačiť aj malá lampa. Ak z miestnosti odchádzame, vždy je potrebné zhasnúť.

Pri varení je treba dbať na to, aby pokrievka dobre priliehala k nádobe. Aj niekoľkomilimetrová medzera dokáže spôsobiť výrazne vyššie straty tepla.

Záleží aj na veľkosti dna hrnca. Jeho priemer má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne. Príliš veľké či naopak malé hrnce predlžujú čas varenia. Ak má hrniec o tri centimetre menší priemer, ako je priemer varnej platne, do okolia môže uniknúť až tretina energie.

SIEA tiež odporúča ohrievať menšie porcie hotových jedál v mikrovlnke. V porovnaní so zohrievaním na sporáku tak dokážeme ušetriť až 50 % energie.

Rád je na webstránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry omnoho viac.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti