Rodiny, v ktorých pribudlo dieťa, nemajú šancu ušetriť na budúci rok 15 percent elektriny

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ľudia majú pre účty za elektrinu hlavu v smútku. Štát povedal, že zvýhodnených bude len 85 percent spotreby. Nie každý však dokáže šetriť. Niektorým rodinám dokonca spotreba stúpla.

Dvojčlenná rodina má v priemere spotrebu 1700 až 1800 kWh za rok.  Ak do rodiny pribudne dieťa, tak účty stúpnu a spotreba sa nafúkne o 450 až 500 kWh s každým ďalším členom. Rodina s troma deťmi má takmer dvojnásobnú spotrebu ako bezdetný pár. Zisťovali sme, čo bude s tými, ktorým sa narodilo dieťa a namiesto šetrenia im spotreba stúpa.

Priemerná spotreba elektriny.
Zdroj: TV Markíza

Rodina Minarčíkovcov z Koplotoviec pri Hlohovci si svoju domácu úlohu splnila. Pozreli sa na účty za elektrinu, aby zistili, ako sú na tom. Ich plány na šetrenie však posledný rok kompletne prepísal Maxík, nový člen rodiny.

„Politici sľubujú domácnostiam približne podobné účty za elektrinu, na aké sú zvyknuté. Podmienkou však je, že treba šetriť. Teda v porovnaní s referenčným rokom - a to by mal byť rok 2020, treba ušetriť 15 percent zo spotreby,“ hovorí Tomáš, ktorému spotreba, naopak, stúpa.

Prečítajte si tiež:

„Hoci je v každej rodine situácie rozdielna, pravidlá budú platiť pre všetkých rovnaké a individuálne riešenie pre rodiny s novým členom sa zatiaľ nespomína,“ dodáva Tomáš.

Nejde pritom o zanedbateľnú skupinu. Na Slovensku sa za posledné dva roky spolu narodilo takmer 112-tisíc detí. Dá sa predpokladať, že mnohým z týchto rodín vzrástla spotreba a s ňou aj účty za elektrinu.

Spotrebiteľské organizácie, ale aj poradenské centrá, sú bombardované otázkami. Ľudia sa chcú na budúcoročné účty pripraviť. Zatiaľ si však zrejme budú musieť počkať, rezort hospodárstva konkrétne detaily stále nespresnil. Dovtedy si môžu dôkladne preštudovať, akú spotrebu majú a či s tým ešte vedia niečo urobiť.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti