Prevádzka letiska Poprad je reálne ohrozená, varuje ministerstvo dopravy. Jeho šéfa sa nepodarilo odvolať

Prevádzka letiska Poprad je reálne ohrozená, varuje ministerstvo dopravy. Jeho šéfa sa nepodarilo odvolať
Peter Dujava.

Situácia na popradskom letisku je naďalej neistá po tom, čo sa nepodarilo odvolať jeho šéfa Petra Dujavu. Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR preto v utorok odošle podnet na zvolanie ďalšieho mimoriadneho valného zhromaždenia. Po stretnutí so zamestnancami o tom informovala štátna tajomníčka MDV Katarína Bruncková s tým, že predstavenstvo ho musí zvolať do 30 dní.

Ak sa do konca mesiaca situácia nevyrieši, letisko zostane bez zamestnancov

„Je to vážny problém a osud zamestnancov, regiónu a tohto letiska je v rukách troch ľudí - zástupcov minoritných akcionárov, mesta Vysoké Tatry a mesta Poprad a riaditeľa letiska, ktorý musí dať súčinnosť k zvolaniu ďalšieho mimoriadneho valného zhromaždenia,“ objasnila Bruncková. Ak do 30. septembra nedôjde k vyriešeniu situácie, letisko ostane bez zamestnancov a je tak podľa nej ohrozená jeho ďalšia prevádzka.

Prečítajte si tiež:

​Šéf tamojších odborov Michal Pavelka aj napriek posledným udalostiam verí, že sa podarí situáciu na letisku vyriešiť. „Hovorili sme pánovi riaditeľovi, že nad zákonom je ešte etika a morálka a mal by to brať do úvahy, 80 percent ľudí ho tu nechce a on sa drží zubami, nechtami, nerozumieme, o čo tu ide,“ uviedol. Dodal, že o situácii na letisku ešte na začiatku informovali aj minoritných vlastníkov, tí tak podľa neho mali dostatok času to vyhodnotiť a zaujať jasné stanovisko. Rozhodnutie mesta Vysoké Tatry aj samotného riaditeľa zamestnancov prekvapilo, na svojich výpovediach teda stále trvajú a plynie im výpovedná lehota.

Minoritný vlastník zmaril mimoriadne valné zhromaždenie

Pondelkové (12. 9.) mimoriadne valné zhromaždenie obštrukciou zmaril podľa rezortu minoritný vlastník mesto Vysoké Tatry. Dujava v pondelok stiahol svoju rezignáciu na funkciu člena predstavenstva, preto bolo potrebné zmeniť program mimoriadneho valného zhromaždenia a odvolať ho. K tomuto bodu sa však zasadnutie podľa rezortu nedostalo, keďže zástupca mesta Vysoké Tatry sa zdržal hlasovania.

Prečítajte si tiež:

​„Je pre nás ako majoritného vlastníka nepochopiteľný postoj minoritného akcionára i samotného riaditeľa, ktorý v pondelok vzal späť svoju demisiu,“ povedala Bruncková. Rezort pred stretnutím podľa nej komunikoval s oboma akcionármi, ktorí ho uistili, že majú záujem, aby letisko ďalej fungovalo a podporia hlasovanie. „Prečo nakoniec došlo v priebehu valného zhromaždenia k zmene ich rozhodnutia, na to nemáme odpoveď,“ skonštatovala.

Deklarovala, že štát má záujem, aby letisko fungovalo, keďže doň vkladá nemalé finančné zdroje. „Je pre nás alarmujúce, prečo menšinoví akcionári jednoznačne nevyjadria podporu a súhlas na riešenie tejto situácie,“ skonštatovala Bruncková. Problém vidí najmä v stanovách letiska, keď zmeny musia odsúhlasiť všetci akcionári bez ohľadu na majetkový podiel. „Myslím si, že pán riaditeľ by si mal vstúpiť do svedomia, čo ho k tomuto konaniu vedie,“ uzavrela štátna tajomníčka.

Pozrite si reportáž o rezignácii, ktorú sme odvysielali dňa 28.7.2022:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti