Ide do tuhého. Čoskoro sa rozhodne o cene plynu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ak budú Európania skutočne šetriť, zemného plynu bude prebytok a jeho cena bude klesať. V súčasnosti však stále nevieme ani to, aké ceny nás čakajú v najbližších mesiacoch. Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák poukázal na konkrétne dni, ktoré budú v tejto súvislosti kľúčové.

V súčasnosti stále nie je isté, ako budú vyzerať ceny plynu a elektriny pre slovenské domácnosti v budúcom roku. Isté však je, že väčšina našej spoločnosti sa nevyhne šetreniu.

Prijateľné ceny zemného plynu v budúcnosti sú totiž pravdepodobné práve v prípade, ak sa Európania v najbližších mesiacoch uskromnia.

Úspešná dohoda s SPP

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok v Prezidentskom paláci vymenovala nových ministrov. Rezort hospodárstva povedie po novom Karel Hirman a nahradí tak Richarda Sulíka (SaS), ktorý danú pozíciu zastával dva a pol roka.

Líder SaS pred odchodom zo svojej ministerskej funkcie na tlačovej konferencii vyzdvihol úspechy pôsobenia strany SaS a jej nominantov na ministerstve hospodárstva.

Prečítajte si tiež:

​Okrem iného zaradil Sulík medzi ich úspechy dovoz jadrového paliva na Slovensko či dohodu so štátnym Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), ktorý by mal obyvateľom ponúknuť plyn za výrazne nižšiu cenu, ako ju na základe platných vzorcov vyráta Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

O dohode s ministerstvom hospodárstva hovoril po odbornej konferencii Vizionári aj generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák. Na otázku, kedy by sa mohli domácnosti definitívne dozvedieť, akú cenu navrhnú pre odber plynu na rok 2023, opísal Prokypčák celý postup.

„My vychádzame zo štandardného regulačného rámca, ktorý hovorí, že niekedy v októbri podáme cenový návrh, ktorý bude posudzovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Najneskôr k prvému decembru vydáme cenník, v ktorom bude jasne zadefinovaná cena na rok 2023,“ vysvetľuje Prokypčák.

Podotkol, že sa tento proces sa odohráva v štandardnom prostredí, bez intenzívneho vnímania zo strany verejnosti. Dodal však, že rozumie mimoriadnosti aktuálnej situácie a preto budú ich kroky priebežne komunikovať.

„Podáme cenový návrh, ktorý vytvorí maximálnu cenu zemného plynu pre slovenské domácnosti. My si však tú cenu neuplatníme. Uplatníme si tú komunikovanú cenu okolo 68 eur, ak berieme do úvahy DPH na úrovni 20 percent,“ potvrdil slová exministra generálny riaditeľ SPP.

Prečítajte si tiež:

​Šetrenie je kľúčové

Žijeme v dynamickej dobe, tvrdí Prokypčák a vývoj ceny plynu sa nedá predvídať s istotou. Priaznivá situácia však nastane pravdepodobne vtedy, ak budú Európania poctivo šetriť.

„Minulý týždeň sme sa rozprávali s viacerými kolegami o modeloch, ktoré majú, čo sa týka nadchádzajúcej zimy. Vyzerá to tak, že ak by sa v Európe skutočne podarilo prísť k úsporám na strane domácností, daná situácia vytvorí prebytok zemného plynu,“ hovorí generálny riaditeľ SPP.

„Pri domácnostiach k úsporám už dochádza. V Nemecku registrujeme pokles spotreby o 20 percent, podobná situácia je aj v Česku. Aj na Slovensku už existuje nejaký pokles spotreby,“ objasňuje.

Prečítajte si tiež:

​„Ak by skutočne došlo k tomu, že bude zemného plynu prebytok, tak žiaden obchodník so zemným plynom nebude chcieť, aby mu zostal v zásobníkoch. Ak by som to mal zľahčiť, v takom prípade sa bude snažiť toho plynu čím skôr zbaviť. Vytvorí sa tak prebytok ponuky a cena môže ďalej klesať,“ tvrdí Prokypčák.

Podotýka, že už v týchto dňoch vidíme, že cena postupne klesá: „A to aj napriek odstávke Nord Stream 1, kde úplne zavreli toky.“

Ceny zemného plynu v Európe pokračovali v utorok v poklese, tretí deň po sebe, a dostali sa na najnižšiu úroveň za sedem týždňov. Európska únia totiž pracuje na opatreniach na zmiernenie najhoršej energetickej krízy v regióne za uplynulé desaťročia.

„Z pohľadu vývoja ceny bude kľúčových nejakých prvých päť dní októbra. Vtedy všetci reálne uvidia, koľko toho plynu je a na aký spôsob je určený. Matematikou si viete rýchlo prepočítať, kde asi budete na konci marca. V tej chvíli presne viete, čo sa bude diať,“ hovorí Prokypčák.

Závislí na alternatívnych dodávateľoch

Z Ruska dnes podľa slov Prokypčáka dostávame už len minimálne množstvá plynu: „Ak to mám tak povedať, sme už viac závislí na tých nových alternatívnych dodávateľoch.“

„V súčasnosti ide o kľúčových dodávateľov, ktorí si plnia svoje povinnosti a dodávajú plyn v takých objemoch a cenách, ktoré sú zmluvne zabezpečené,“ približuje generálny riaditeľ SPP.

Richard Prokypčák. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

​ „Aj z tohto pohľadu k tomu pristupujeme v rámci tej diverzifikácie s pohľadom nejakého strednodobého horizontu, kde si chceme zabezpečiť čo najviac prepravných trás. Tak, aby v prípade potreby nebolo Slovensko odkázané iba na jedno smerovanie,“ tvrdí Prokypčák.

Dodáva, že v súčasnosti je plynu z Ruska tak málo, že by cenový strop nemal nejaký veľký význam. Aktuálne je kľúčové, aby malo Slovensko čo najviac zdrojov, pretože nikto nevie, aká bude zima.

„Čím viac kontraktov na vstupe do Slovenskej republiky, tým lepšie,“ uzavrel generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti