Na R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou pribudnú kamery s umelou inteligenciou. Šoférov upozornia, že sú v protismere

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Stopka pre nepozorných šoférov. Na rýchloceste medzi Nitrou a Banskou Bystricou do konca roka pribudnú kamery s umelou inteligenciou. Šoféra upozornia, že je v protismere. Zatiaľ ich otestovali na troch miestach.  

Keď šofér vojde do protismeru, rozsvieti sa mu tabuľa. Umelá inteligencia už funguje pri Banskej Bystrici.

„Je to okamžité. Kým auto prejde dva alebo tri metre, tak už bliká oproti nemu značka,“ vysvetlil Peter Schwartz z firmy NaviDate.

„Za tento rok sme zabránili už 80 možným protismerom,“ povedala hovorkyňa VIA Pribina Mia Bajaková. A to sú len tí, ktorých zachytili senzory.

Kamery napríklad zachytili na R1 pri Nitre šoférku, ktorá mala namierené do Bratislavy. Keď zistila, že ide v skutočnosti na Banskú Bystricu, jednoducho sa otočila. Keď si uvedomila, že je v protismere, zastala, vystúpila z auta a s telefónom začala pobehovať po ceste.

Kamery pri Nitre zachytili napríklad aj 67-ročného muža, ktorý sa tiež snažil nebezpečne vymotať z cesty, keď zistil, že sa nedostane tam, kam pôvodne chcel.  

Aj kvôli nepozorným šoférom chcú mať na R1-ke medzi Nitrou a Banskou Bystricou špeciálnych senzorov ešte viac. Pribudnúť by mali do konca tohto roku.

Deje sa tak desať rokov odvtedy, čo R1-ku otvorili. Podľa štatistík totiž prejde po tejto ceste z roka na rok viac áut.

„Za posledných desať rokov prešlo po rýchlostnej ceste VIA Pribina 132 miliónov vozidiel, v priemere je to zhruba 32-tisíc vozidiel denne v oboch smeroch,“ uviedla Bajaková.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti