Školy sa boja, ako zvládnu zimu. Školákom pre vysoké ceny energií opäť hrozí učenie z domu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Šetrenie sa nedotkne len študentov, ale aj školákov. Na Slovensku máme viac ako 2200 základných, takmer 800 stredných škôl a 552 špeciálnych základných a stredných škôl. Riaditelia budú musieť škrtiť, kde sa dá. Rozmýšľajú nad možnosťou, že obmedzia kúrenie.

Kotol na jednej zo základných škôl zatiaľ nezapli, no keď začnú kúriť, budú mať veľký problém. Riaditeľ očakáva, že plyn, ale aj elektrina pôjdu hore o 200 až 300 percent.

Prečítajte si tiež:

„To nás tak desí a bojíme sa tej situácie. Áno, hovorí sa o tom, že šetrime, nesvieťme, nekúrme, ale na druhej strane, čo nás čaká? Čakajú nás choré deti, chorí učitelia a neviem, čo je lepšie,“ myslí si riaditeľ základnej školy v Nových Zámkoch Gabriel Dékány.

Kúrenie robí vrásky aj riaditeľovi strednej školy. Aktuálnu cenu plynu má istú len do konca roka.

„Určite to budú dvoj-, trojnásobky cien, ktoré boli teraz pôvodné. Všetko závisí od toho, čo štát spraví a aké kroky podnikne,“ hovorí riaditeľ Daniel Adamko.

Základné a stredné školy samy nezvládnu platiť vysoké ceny energií. Ak im štát nepomôže, budú musieť šetriť. A to tak, že deti nechajú doma a prejdú na online vzdelávanie.

Podľa riaditeľov to nie je dobrá myšlienka. Jedným z riešením by napríklad boli tri týždne vyučovania v škole a jeden týždeň doma.

„Naša škola je pripravená prepnúť na dištančné z hodiny na hodinu. V tom je najmenší problém, ale dúfam, že k tejto situácii nepríde,“ dodáva Dékány.

Na to, ako chce financovanie energií v školách riešiť vláda, sme sa chceli opýtať aj premiéra, ktorý dnes preberal agendu na ministerstve školstva. Odpovede sme sa nedočkali.

Na riešenie si teda budú musieť počkať aj školy. Zostáva im dúfať, že príde skôr, ako sa kotly naplno rozbehnú.  

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti