EÚ obmedzí nadmerné zisky výrobcov energií. Von der Leyenová chce peniaze rozdeliť medzi štáty

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Európska únia navrhne dane na nadmerné zisky energetických firiem, uviedla v prejave o stave Únie šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej opatrenie prinesie krajinám EÚ 140 miliárd eur. Tie potom môžu využiť na podporu spotrebiteľov ohrozených drahými energiami. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

EÚ navrhne strop pre príjmy z nízkonákladovej výroby elektriny, rovnako ako dane na nadmerné príjmy firiem pôsobiacich v oblasti fosílnych palív, ktoré im prinieslo prudké zdraženie energií, uviedla Leyenová.

Prečítajte si tiež:

​„V našej sociálnej trhovej ekonomike sú zisky dobré. V týchto časoch však nie je správne dosahovať mimoriadne rekordné tržby a zisky profitujúc z vojny a na úkor zákazníkov. V týchto časoch sa zisky musia zdieľať a nasmerovať k tým, ktorí to potrebujú najviac,“ povedala Leyenová v prejave pred Európskym parlamentom v Štrasburgu.

Leyenová uviedla, že EÚ diskutuje o stanovení stropov na ceny energií a na reforme trhov s plynom a elektrinou. Dodala, že EK bude spolupracovať s regulačnými orgánmi, aby zmiernila problémy s likviditou na trhoch s elektrinou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti