Pred krachom sú strojári, hotelieri, potravinári aj drevári. Stihnú opatrenia proti energetickej kríze prísť včas?

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Stihnú opatrenia proti energetickej kríze prísť včas? Stále viac firiem, ktoré už nemajú zazmluvnenú lacnejšiu elektrinu, obmedzujú či zastavujú výrobu a viaceré prepúšťajú ľudí. Obavy sa šíria u strojárov, hotelierov, potravinárov aj drevárov. Podniky varujú, že ak im vláda nepomôže, ľudia to pocítia na ešte väčšom zdržovaní a náraste nezamestnaných.

Kontrakt s dodávateľom sa im čoskoro skončí a elektrinu tak zo dňa na deň môžu mať aj niekoľkonásobne drahšiu. V strojárskej firme z Považskej Bystrice už urobili všetky možné opatrenia, aby šetrili energiou, no aj tak sa obávajú, čo bude zajtra, ak vláda nezasiahne. Celé zdraženie by totiž do cien pre zákazníkov preniesť nemohli.

Iní už astronomickým účtom za elektrinu čelia. Jednému z najväčších slovenských spracovateľov ovocia a zeleniny sa pre fabriku na juhu Slovenska nepodarilo podpísať novú zmluvu za fixné ceny. Augustová faktúra im prišla na 150 tisíc, zatiaľ čo pred rokom to bolo 5-krát menej.

Na expresné riešenia pre firmy to ale zatiaľ nevyzerá. Európska komisia síce prišla s návrhom na zastropovanie cien na burzách a kompenzácie pre podniky z nadmerných ziskov energosektora. No aj nový minister hospodárstva ešte hovorí o týždňoch, kým sa opatrenia spustia.

Otázne je, koľko firiem ešte má toľko času. Hotelieri hovoria, že viac ako tretina z nich je už na spotových cenách elektriny, čo znamená, že netušia, aký účet na konci mesiaca dostanú. So začiatkom vykurovacej sezóny tak buď zatvoria alebo budú hostí otužovať. 

Vláda sľubuje, že s konkrétnymi návrhmi príde na budúci týždeň.

Viac v reportáži hore

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti