Takýto rozdiel medzi naftou a benzínom tu ešte nebol. Nejde o krátkodobý jav

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Benzín opäť zlacnel. Pumpári totiž koncom týždňa prepisovali svoje cenovky. Nafta však zostala na pôvodných vysokých hodnotách, čím sa medzi palivami ešte viac otvorili cenové nožnice. Podľa analytika sa tento rozdiel tak skoro nezmaže.

Motoristi sa môžu tešiť. Cena benzínu si už od začiatku leta drží klesajúci trend. Potvrdilo sa to aj tento piatok, keď klesla na úroveň euro šesťdesiatštyri. A to sa už bavíme o cene, za ktorú vodiči tankovali na začiatku vojny na Ukrajine.

Majitelia dieselov majú však iné pocity. Cena nafty od polovice augusta dražie, pričom liter stojí približne euro osemdesiatpäť. Rozdiel medzi palivami tak narástol už na viac ako 20 centov.

„Rozdiel medzi cenou nafty a benzínu sa zväčšuje v celej Európe. Je to dobre vidieť na veľkoobchodných maržiach. U nafty sú na úrovni 50 dolárov za barel, u benzínu menej ako 10 dolárov,“ potvrdil tento trend analytik Boris Tomčiak.

Tu len pripomíname, že na naftu je nižšia spotrebná daň ako na benzín.

Aktuálne ceny na slovenských pumpách
Aktuálne ceny na slovenských pumpách Zdroj: TVNOVINY.sk

​Nejde o krátkodobý jav

Dôvodom je prichádzajúca zima.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ vysvetlil Tomčiak.

Horšie je, že nejde len o krátkodobý jav. Ceny by sa mali vyrovnať až začiatkom budúceho leta.

„U oboch palív nastane v najbližšej dobe pokles ceny, ale rozdiel v cenách ostane stále na veľmi vysokej úrovni. Minimálne do jari bude nafta výrazne drahšia,“ ozrejmil analytik

Zároveň dodal, že v budúcom roku by sa však mal zvýšiť dovoz nafty do EU a zároveň s koncom zimy poklesne dopyt.

„Nie je vylúčené, že v lete budú ceny benzínu a nafty podobne vysoké,“ upresnil.

Prečítajte si tiež:

​Benzín v najbližšom období zlacnie

Dobrou správou je, že pokles cien benzínu bude pokračovať aj naďalej.

„Cena benzínu bude v najbližších dvoch týždňoch klesať. Produkcia benzínu v EÚ je vysoká a veľkoobchodné marže už poklesli na normálnu úroveň. Mierne zníženie nastane i u nafty. Priemerné ceny benzínu sa priblížia k úrovni 1,6 eur za liter,“ uzavrel Tomčiak.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti