Vinohradníci môžu strieľať škorce, ktoré im napádajú úrodu. Má to však svoje pravidlá

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Roky boli ich nočnou morou, zničili im hektáre úrod a teraz môžu tasiť zbraň. Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska sa dohodol s ochranármi aj ministerstvom životného prostredia na výnimke odstrelu škorcov. Pestovateľom hrozna ročne spôsobujú miliónové škody. 

Pre niektorých ľudí je nálet tisícov škorcov niečo nevídané, pre vinohradníkov pohroma. „Zažil som aj takú príhodu, že tí ľudia, ktorí tam boli a chceli ich plašiť, tak utekali, lebo sa cítili ako v tých hitchcockových filmoch,“ hovorí vinohradník Pavol Tutura.

Na jeseň, keď zožnú úrodu z polí, sú práve vinohrady zdrojom obživy pre škorce. Celoročná práca pestovateľov je po húfnom nálete za pár sekúnd preč.

„Tri roky dozadu nám zobrali v priebehu niekoľkých minút tri tony hrozna. Len čo sme odbehli z vinohradu, išli sme sa najesť a bolo po troch tonách,“ spomína si vinohradník z Hlohovca Ladislav Černý.

Plašiče neúčinkovali a po rokoch prišla zmena. Od 1. augusta do 31. októbra môžu vo všetkých vinohradníckych oblastiach na škorce použiť ostré náboje. Maximálne však tri výstrely do päťtisícového kŕdľa.

„Myslím, že tá streľba do kŕdľa je jediný spôsob ako týchto škorcov vyplašiť, takže som rád, že k tomu konečne prišlo,“ dodáva Tutura. 

Vladimír Sladkay z Nitrianskych Sučian pri Prievidzi zasa vinohrady radšej pred škorcami vždy zasieťuje,  akoby mal použiť zbraň. S takouto ochranou má vraj dobré skúsenosti. 

Odstrel je povolený len v lokalitách, kde platí prvý stupeň ochrany mimo chránených vtáčích území a vinohradníci ho musia vopred nahlásiť.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti