O protiinflačnú pomoc vo výške 100 eur požiadal len zlomok z očakávaného množstva Slovákov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pomoc s vysokými cenami k viacerým nedorazila. Hoci štát predpokladal, že o inflačnú stovku požiada takmer 90-tisíc Slovákov, v skutočnosti ich bolo takmer desaťkrát menej. Ľudia hovoria o prísnych pravidlách, aj o tom, že mnohí sa o inflačnom príspevku zrejme ani nedozvedeli.

Vláda prišla s prvým protiinflačným balíčkom v júni. Vyše milión detí či poberateľov sociálnych dávok dostalo peniaze od vlády automaticky.

Menšia skupina ľudí ale mala o 100 eur na preklenutie vysokých cien sama požiadať. Lukáš, ktorý robí osobného asistenta svojej hendikepovanej klientke, žiadosť o dotáciu podal. No vraví, že mu to neušlo len náhodou.

„Myslel som si, že príde automaticky. Nevedel som, že to treba žiadať,“ povedal Lukáš Tury, ktorý sa o povinnosti dozvedel práve od klientky.

A vyzerá to, že nebol sám. Do konca augusta mohli inflačné od úradov pýtať okrem osobných asistentov aj seniori bez nároku na dôchodok či opatrovatelia.

Prečítajte si tiež:

​Minister Milan Krajniak už pred koncom termínu naznačoval, že 90-tisíc žiadateľov, s ktorými rátali, to rozhodne nebude.

„K 31. augustu evidujeme celkovo viac ako 13 600 žiadostí o inflačnú pomoc, ktoré boli podané na úrady práce. Najväčšou skupinou sú osobní asistenti,“ priblížila Barbara Túrosová, hovorkyňa ministerstva práce.

Zo seniorov, ktorí mali mať nárok na inflačnú pomoc, ale požiadal len zlomok. Kým ministerstvo predpokladalo, že ich bude okolo 70 000, reálne sa ich prihlásilo len asi 1 800.

Ide o penzistov bez nároku na dôchodok a podľa odborníkov mohol štát ich počty prestreliť. No vidia problém aj v zlej informovanosti.

„Väčšinou to ide cez médiá a nerobí sa osveta, nehovorí sa o tom viac, aby ľudia tomu rozumeli. Je dôležité, aby ľudia vedeli, keď majú nejaký nárok,“ vyjadrila sa prezidentka Fóra na pomoc starším Ľubica Gálisová.

Úrady práce aj minister oponujú, že ľudí sami vyhľadávali a dokonca obvolávali tých, o ktorých si mysleli, že by mohli mať nárok.

Ešte v rámci prvého inflačného balíčka beží termín pre poslednú skupinu. Do konca septembra môžu o pomoc požiadať rodičia, ktorí sa starajú o svoje dlhodobo choré dieťa. Zatiaľ to urobilo zhruba stovka z nich.

Viac sa o tejto téme dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.