Zlom v cenách nafty. Pumpári cez víkend prepisovali cenníky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po sérii zdražení, prišlo prvé zlacnenie. Pumpári totiž prepisovali cenovky pri nafte, ktorá sa však oproti benzínu stále drží na vysokej úrovni. A ani vyhliadky do budúcnosti nevyzerajú veľmi ružovo.

Kým cena benzínu od začiatku leta kontinuálne padá, tak o cene nafty sa to ani zďaleka nedá povedať. Tá síce do polovice augusta lacnela, no potom nastalo zlom. Po niekoľkých zdraženiach za ňu motoristi platili až euro osemdesiatpäť.

Medzi palivami sa tak vytvoril až 20-centový rozdiel, pričom takéto niečo bolo doposiaľ nemysliteľné. A to aj napriek tomu, že pri nafte je nižšia spotrebná daň.

„Rozdiel medzi cenou nafty a benzínu sa zväčšuje v celej Európe. Je to dobre vidieť na veľkoobchodných maržiach. U nafty sú na úrovni 50 dolárov za barel, u benzínu menej ako 10 dolárov,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

Cena nafty po dlhom čase klesla

Teraz, počas víkendu, cena nafty klesla na úroveň euro osemdesiatjeden, napriek tomu nie sú vyhliadky do ďalších mesiacov veľmi priaznivé.

„U oboch palív nastane v najbližšej dobe pokles ceny, ale rozdiel ostane stále na veľmi vysokej úrovni. Minimálne do jari bude nafta výrazne drahšia,“ ozrejmil Tomčiak.

Dôvodom takéto stavu je prichádzajúca zima a stále zvyšujúci sa dopyt.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ vysvetlil Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Lacnie aspoň benzín

Dobrou správou je, že aspoň pokles cien benzínu bude pokračovať aj naďalej. Naposledy klesol v závere minulého pracovného týždňa.

Momentálne stojí euro šesťdesiatštyri, pričom podľa analytika by mal padnúť k hranici euro šesťdesiat. A to sa už blížime k cenám, za ktoré motoristi tankovali pred vojnou na Ukrajine.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.