Slovensko patrí medzi krajiny únie, kde zdražel chlieb najvýraznejšie

Slovensko patrí medzi krajiny únie, kde zdražel chlieb najvýraznejšie
Na ilustračnej snímke chlieb a pečivo. Zdroj: TV Markíza

Ceny potravín, najmä chleba, zeleniny a mäsa, zdraželi a predražené boli v auguste aj ceny olejov a tukov na varenie. Slovensko malo v auguste štvrté najpredraženejšie ceny chleba. Uviedol to v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Eurostat upozornil, že príčinou prudkého nárastu cien dôležitých základných potravín, napríklad chleba, sú najmä dôsledkom ruskej invázie na Ukrajinu. Vojna na Ukrajine výrazne narušila svetové trhy, keďže Rusko a Ukrajina boli hlavnými vývozcami obilia, pšenice, kukurice, olejnín (najmä slnečnice) a hnojív.

Podľa údajov Eurostatu v auguste bola cena chleba v krajinách EÚ v priemere o 18 percent vyššia ako v auguste 2021. Ide o obrovský nárast v porovnaní s vlaňajším augustom, keď bola cena chleba v priemere len o 3 percentá vyššia ako v auguste 2020.

Prečítajte si tiež:

Niektoré členské krajiny boli týmto zdražovaním zasiahnuté oveľa viac ako iné. Najvyššiu priemernú mieru zmeny cien chleba v auguste zaznamenalo Maďarsko (+66 %), po ktorom nasledovali Litva (+33 %), Estónsko a Slovensko (obe +32 %) a Chorvátsko, Lotyšsko a Poľsko (všetky +30 %).

Najnižší nárast cien chleba bol v auguste zaznamenaný vo Francúzsku (+8 %), Holandsku a Luxembursku (obe +10 %).

Tieto informácie pochádzajú z údajov o harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien (HICP), ktoré nedávno zverejnil Eurostat. Celková inflácia v Európe bola v auguste na úrovni 10 percent.

Pozrite si aj nedávnu reportáž o zdražovaní:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti