Vysokoškoláci sú v neistote. Prednášky budú možno počúvať v zimných kabátoch alebo opäť zostanú doma

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vysokoškoláci sa vracajú do lavíc. Po dvoch rokoch pandémie dúfali, že konečne začnú normálny akademický rok. Namiesto toho sú opäť v neistote. Prednášky budú možno počúvať v zimných kabátoch alebo sa pre nevykúrené posluchárne budú znova učiť z domu. Bolo by to už tretí rok po sebe.

Na Univerzite Komenského v Bratislave začína vyše 6100 prváčok a prvákov. Najštudovanejšími programami sú všeobecné lekárstvo, právo a farmácia. Generácia, ktorá má za sebou dva roky pandémie a učenie z domu si už toto zopakovať nechce.

V neistote sú však všetky vysoké školy a stále hrozí online vyučovanie či zatvorenie škôl. Vláda doteraz neukázala plán, ako univerzitám pomôže s faktúrami za energie. Vláda na riešenie tohto problému zatiaľ uvoľnila 30 miliónov eur.

Namiesto toho, aby sa venovali štúdiu a vede myslia na to, kde a ako sa budú učiť. Školy zase riešia deravé rozpočty. Univerzite Komenského chýba v rozpočte 5,5 milióna eur. 

Košická univerzita

V Košiciach začala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika akademický rok slávnostne, no s obavami. Budúci zdravotníci nechcú ani pomyslieť, že by riadne nedokončili už ani zimný semester.  

Podľa rektora je 17. november, keď hrozí jednotné zatvorenie univerzít, nielen symbolom, ale aj akýmsi dátumom dôstojnosti akademickej pôdy.  

Aj keď univerzita postupne zatepľuje fakulty a vynovuje vykurovanie, čo by malo zastaviť únik tepla, náklady na súčasnú prevádzku to úplne nerieši.  

Pokles nákladov na energiu by mal byť okolo 600 až 700-tisíc eur ročne. Niektoré vyučovacie miestnosti si vyžadujú pre techniku chladenie, iné zas otepľovanie.  

Nielenže peňazí na ďalšie skvalitňovanie výučby neostáva, ale univerzity bojujú aj s možným prepúšťaním personálu, čo by však, vzhľadom na počet študentov, iba ťažko ustáli. 

Viac sa dozviete v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.