Zaujímavý úkaz pri hypotékach. Banky pri zvyšovaní sadzieb zmenili taktiku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Prichádza nový trend pri hypotékach? Už dve banky na slovenskom trhu totiž v posledných dňoch najvýraznejšie zodvihli sadzby pri najkratších fixáciách. A tie sú momentálne najmenej populárne. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Keď vo februári prišiel hypotekárny zlom a úrokové sadzby začali neuveriteľným tempom rásť, tak sa mnohí Slováci vrhli na dlhodobé fixácie. Tie pochopiteľne draželi najrýchlejšie. Teraz však nastala zmena.

Prečítajte si tiež:

​Ročný fix je drahší ako ten desaťročný

Po septembrovom historickom navýšení úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky už prekopali svoje cenníky dve banky. ČSOB aj mBank nečakane zodvihli úroky pri krátkodobých fixáciách.  

„Kratšie fixácie išli smerom nahor v dôsledku toho, že sa očakáva vyššia inflácia v horizonte ďalších 2 - 3 rokov, až následne jej pokles,“ povedala na úvod Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

„Znamená to, že pomerne rýchlo (polovica roka 2023) narastie depozitná sadzba ECB na úroveň 2,00 - 2,50 %, pričom následne by sa už nezvyšovala, prípadne by v rokoch 2025 - 2026 už mohla aj mierne klesnúť,“ dodala.

mBank, ktorá zvýšila ročný fix tak, že je dokonca drahší ako ten desaťročný, skôr reaguje na aktuálnu situáciu. Inak povedané, nemusí to byť v ich ponímaní okamžite trendom.         

„Na cenotvorbu bánk, a teda aj na stanovovanie výšky úrokových sadzieb, vplýva viacero faktorov a tie sa následne dlhodobo alebo krátkodobo odrazia aj v konkrétnych úpravách úrokového lístka/sadzobníka,“ ozrejmila Soňa Holíková, manažérka pre úvery na bývanie mBank Slovensko a Česká republika.

Prečítajte si tiež:

​Banky majú ešte výrazný priestor na zdražovanie

Prečo teda banky dvíhajú sadzby pri fixáciách, o ktoré nie je záujem? Podľa odborníčky sa preferencie ľudí môžu zmeniť.  

„Dnes o krátke fixácie nie je veľký záujem, čo sa však v čase, kedy už dynamickejšie zasahuje aj ECB výraznejším zvýšením kľúčových úrokov s cieľom zastabilizovať infláciu, môže zmeniť,“ uviedla Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.

„Banky týmito krokmi ovplyvňujú klientov a smerujú ich preferencie na fixácie, kde si chcú viazať svojich hypotekárnych klientov,“ dodala.

​Navyše, banky majú podľa analytika ešte dosť veľký priestor pre ďalšie dvíhanie sadzieb pri spomínaných krátkodobých fixáciách.

„V minulom roku bolo bežné, že rozdiel medzi jednoročnou a desaťročnou fixáciou bol na úrovni 0,50 % či 0,70 %. Dnes je viac ako dvojnásobný. Banky môžu pristúpiť aj k dorovnaniu sadzieb pri kratších hypotékach,“ podotkol Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

„Myslím si však, že banky čakajú na dynamiku sprísňovania menovej politiky z dielne ECB a reakciu trhu, následne podľa týchto indikátorov budú upravovať aj jednotlivé marže,“ uzavrel Dobiš. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti