Verejné korčuľovanie je ohrozené. Vysoké ceny energií totiž môžu prevádzkovateľov položiť na kolená

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Niektorí už zavreli, iní ešte čakajú, či im štát pomôže. Prevádzkovatelia zimných štadiónov sú v neistote. Hroziace vysoké ceny za energie ich totiž môžu položiť na kolená. Obľúbené verejné korčuľovanie je tak ohrozené.

Mesačné náklady na prevádzku štadióna v Prievidzi sú 25-tisíc eur. Aby to mesto utiahlo musia šetriť. Vymenili osvetlenie za úsporné. 

Už teraz však vedia, že to zrejme stačiť nebude. Zazmluvnené ceny za energie majú iba do konca roka. Aby štadión nemuseli zatvoriť sú pripravení aj zvýšiť ceny.

Nové Zámky

Pre vysoké ceny energií by to v Nových Zámkoch nezvládli. V tejto obľúbenej hokejovej aréne rozpustili ľad už koncom júna.  

„Nonstop sme išli sedem rokov, bez prestávky. V roku 2015 sme ešte podpisovali elektriku za 35 eur za jeden mega watt, v roku 2021 to bolo 66€ a v roku 2022 až 350 eur,“ uviedol majiteľ arény Roman Prus.  

Ľad využívali mladé hokejové nádeje, krasokorčuliari, hendikepované deti, ale aj rodiny s deťmi.   

Alternatívou je veľký zimný štadión. Síce aj oni melú z posledného, no aspoň zatiaľ garantujú otvorenie pre verejnosť v októbri. 

Šaľa

V Šali majú klzisko bez strechy, ľad tu plánujú robiť aj túto zimu. Tentoraz však budú čakať na počasie.

„Máme tu technológiu, ktorá je schopná vytvárať ľad až do 10 stupňov Celzia, v rámci šetrenia však pristúpime k tomu, že ľad budeme vytvárať do piatich stupňov nad nulou,“ uviedla hovorkyňa mesta Erika Kollerová. V praxi to znamená, že ak bude teplejšie, ľudia si tu korčule neobujú.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti