Príspevky za ubytovanie Ukrajincov, ktorí ušli pred vojnou, budú vyššie

Príspevky za ubytovanie Ukrajincov, ktorí ušli pred vojnou, budú vyššie
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Príspevky za ubytovanie pre odídencov sa zvýšia. Vyplácať sa bude najdlhšie do 28. februára budúceho roka. Vyplýva to z novely nariadenia o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca, ktorý schválila vláda.

Za ubytovanie odídenca, ktorý nedovŕšil 15 rokov, poskytne štát päť eur na noc. Príspevok za ubytovanie odídenca nad 15 rokov bude desať eur na noc, uviedlo ministerstvo vnútra v materiáli.

Nariadenie taktiež určuje aj maximálnu výšku príspevku, ktorú je možné vyplatiť za poskytovanie ubytovania v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie podľa počtu miestností. V prípade jednej obytnej miestnosti bude maximálna výška 710 eur. Za dve izby bude vyplatených najviac 1 080 eur. Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 1 430 eur a za štyri a viac izieb 1 790 eur.

Prečítajte si tiež:

Zvýšením poskytovaného príspevku chcú podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) motivovať poskytovateľov ubytovania. "Tento model poskytovania ubytovania odídencom je výhodnejší z hľadiska nákladov štátu, pomáha slovenským domácnostiam a súčasne je optimálny aj pre integráciu odídencov, čo je naším hlavným cieľom," skonštatoval. Mikulec zároveň poukázal, že na účty samospráv poslal rezort vnútra za uplynulý mesiac vyše 5,34 milióna eur.

Ubytovanie Ukrajincov u fyzických osôb doma považuje Ján Orlovský, riaditeľ Migračného úradu, za najlepší spôsob integrácie. Dôvodom zvýšenia cien je predpoklad nárastu cien za energie. Chcú tiež, aby sa ľudia presunuli z ubytovacích kapacít právnických osôb do ubytovania fyzických osôb. To je podľa neho dvakrát lacnejšie.

Orlovský zároveň predpokladá, že sa vyplácanie príspevku bude aj po februári predlžovať a 85 percent nákladov bude Slovensku preplácaných z Európskej únie. Nariadene nadobudne účinnosť 1. októbra.

Pozrite si aj reportáž z utorka (20.9.) o sociálnej pomoci pre Ukrajincov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.