Cena energií ich dusí. Duslo Šaľa zvažuje, že výrobu po plánovanej odstávke neobnoví

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z komínov sa nedymí, čo znamená, že gigant Duslo Šaľa nevyrába hnojivá a ani chemikálie. Pôvodná šesťtýždňová plánovaná odstávka sa bude predlžovať. Technické veci si vyriešia sami. Keďže ich čas netlačí predbežne by chceli naplno začať vyrábať najneskôr v polovici októbra.  

Spustenie by bolo za studenej prevádzky. Z nočnej teploty päť až osem stupňov musia technológiu vyhriať na 500 stupňov. Znamená to nákup obrovského množstva drahého zemného plynu. Ak by tak aj spravili a po týždni vyhrievania vyrábať začali, produkty by boli niekoľkonásobne predražené. Tri týždne sledujú, s čím príde vláda.   

Medzi ľuďmi rezonuje aj otázka čo bude so zamestnancami. Najväčší slovenský výrobca základných chemikálií zamestnáva približne dvetisíc ľudí. Aj napriek nepriaznivej situácii sa však vraj o svoje miesta báť nemusia.  

„V tejto chvíli neplánujeme zamestnancov poslať domov a znížiť im mzdu. Nemáme dostatok odborných pracovníkov a už vôbec nie prebytok. Nemôžeme si ich preto dovoliť stratiť. Ak aj nespustíme prevádzku, budeme ich platiť v plnej výške,“ uviedol podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha.

Finančné rezervy podniku však nie sú nekonečné.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Priemysel

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)