Inflácia trápi aj dôchodcov v domovoch sociálnych služieb. Šetriť nemajú kde

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Klienti centier a domovov sociálnych služieb sa musia pripraviť na zdražovanie. Potraviny, ktoré zariadenia doteraz kupovali, zdraželi. Vyššie sumy sa premietnu na cenách za stravovanie.

V Centre sociálnych služieb Bôrik neďaleko Prievidze sa starajú o takmer dvesto klientov.

„Je to veľmi náročné. Finančne, ale aj čo sa týka zodpovednosti. Starať sa o klientov, variť im, keď máme veľa diét,“ povedala vedúca kuchyne, Jana Gallová.

Bežne tu na potraviny minú ročne 245-tisíc eur. Táto suma však bude po náraste cien vyššia.

Situáciu bližšie opísal aj Róbert Orság, riaditeľ Centra sociálnych služieb Bôrik: „Potraviny máme na nejakú dobu zazmluvnené. Najčastejšie na šesť mesiacov a minimálne na tri mesiace. Inflácia je dnes však pomerne vysoká aj pri cenách potravín, a preto sa nám stáva, že dodávatelia tieto zmluvy rušia.“

Nové zmluvy už obsahujú aj vyššie ceny. „Zatiaľ sa to dá zvládať. Povedal by som však, že sme už dosť na hrane,“ povedal Orság.

Prečítajte si tiež:

​V tejto situácii by mohlo pomôcť šetrenie. V takýto zariadeniach sa to však jednoducho nedá.

„Variť treba. Máme teplé večere a teplá strava je samozrejme aj na obed. Naša prevádzka je nepretržitá, čiže my naozaj nevieme šetriť elektrickú energiu ani plyn v kuchyni,“ priblížil riaditeľ centra.

Od januára budú musieť pýtať za stravu od klientov viac peňazí. Zatiaľ to vyzerá, že pôjde o euro na deň navyše. Pre niekoho môže ísť o smiešnu sumu, pre ľudí v zariadeniach však ide o dosť.

„Dôchodcovia nemajú peniaze. Majú na zaplatenie stravy a bývania, to je všetko,“ povedal Ľubomír Hodál, klient zariadenia. Pán Ľubomír má dôchodok vo výške 280 eur, dôležité je tak každé euro. „To mám len na ubytovanie a asi zo štvrtiny na stravu,“ priblížil dôchodca.

Viac sa dozviete v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.