Avizovaný výstražný štrajk odborárov eurobusu nebude. Takto to zdôvodnili

Avizovaný výstražný štrajk odborárov eurobusu nebude. Takto to zdôvodnili
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/František Iván

Avizovaný celodenný pondelkový (26. 9.) výstražný štrajk odborových organizácií spoločnosti eurobus v dopravných závodoch Košice a Rožňava sa neuskutoční. Dôvodom je predloženie príkazu o hospodárskej mobilizácii. Z Odborového zväzu (OZ) KOVO o tom informovala Anita Fáková.

Podľa jej slov zamestnávateľ vo štvrtok predložil príkaz ministra hospodárstva, ktorý sa odvoláva na zákon o hospodárskej mobilizácii. Ten dopravcovi ukladá povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy v rámci vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov.

"Za týchto podmienok sa, samozrejme, avizovaný štrajk ruší, ďalej budeme postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, a to požiadaním Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie rozhodcu. Za daných okolností však nepotrebujeme dohodu so zamestnávateľom na žiadosti o určenie rozhodcu," povedala členka predsedníctva Rady OZ KOVO Alexandra Mičietová s tým, že pôjde o jednostranné určenie.

Informáciu o tom, či sa na zamestnancov eurobusu vzťahuje uvedená povinnosť, ktorá by im zabránila v dohľadnej dobe štrajkovať, žiadali odborári koncom júna. "Vtedy požiadavku zamestnávateľ ignoroval a príkaz predložil až teraz," uviedli odborári.

Vyvrcholenie sporu

Tvrdia, že štrajk bol hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho sporu so zamestnávateľom o uzavretí kolektívnej zmluvy. Rokovania sa začali koncom októbra minulého roka, pričom sa nedohodli ani v konaní pred sprostredkovateľom.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili vlani v polovici decembra. Zamestnávateľ po neúspešnom konaní pred sprostredkovateľom podľa nich nesúhlasil ani s riešením sporu pred rozhodcom.

Výstražný štrajk mal obmedziť prímestské autobusové spoje v okresoch Košice a Rožňava. Dôvodom bola snaha dosiahnuť rast miezd a zmenu organizácie pracovnej pohotovosti vodičov v čase čakania medzi spojmi.

Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia a 2,70 eura na hodinu počas prestojov. Zamestnávateľ ich požiadavky podľa Fákovej odmietol. Eurobus na otázky týkajúce sa avizovaného štrajku a kolektívneho vyjednávania nereagoval.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.