Volkswagen rozmýšľa o presunutí výroby z východnej Európy. Slovenská pobočka hovorí o dezinformáciách

Volkswagen by mohol presunúť výrobu z domáceho trhu aj z krajín východnej Európy, ak by súčasný nedostatok plynu pokračoval aj po najbližšej zime. S touto informáciou prišla agentúra Bloomberg. Bratislavského závodu by sa to však nemalo dotknúť. Slovenská pobočka totiž hovorí o dezinformáciách a fabuláciách.  

Najväčšia automobilka v Európe tento týždeň oznámila, že ak budú problémy s dodávkami plynu pretrvávať dlhší čas po tejto zime, jednou z možností riešenia produkcie v strednodobom horizonte je jej presunutie do iných krajín.

VW má veľké závody v Nemecku, Českej republike a na Slovensku, pričom tieto krajiny patria v Európe k najviac závislým od ruského plynu.

Dotkne sa to aj Slovenska?

Slovenská pobočka nemeckej automobilky tieto informácie nepotvrdila, práve naopak.

„Prosím o pochopenie, že k dezinformáciám a fabuláciám sa nevyjadrujeme. Vo Volkswagen Slovakia sa aktuálne intenzívne pripravujeme na nábeh nových modelov Volkswagen Passat a ŠKODA SUPERB, ktorých štart produkcie je naplánovaný na budúci rok. Práce idú podľa plánu a investícia vo výške do 500 miliónov eur prinesie aj nové pracovné miesta,“ uviedla pre TVNOVINY.sk hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Na druhej strane, automobilka priznáva, že aj ju trápi energetická kríza.

„Celú situáciu a jej vplyv na činnosť podniku aj z pohľadu dostupnosti a cien energií veľmi pozorne sledujeme, analyzujeme a vyhodnocujeme,“ vysvetlila Kovarovič Makayová.

Hľadá preto možnosti, ako znížiť spotrebu.

„Máme nastavený plán úspor v oblasti energií, pričom sa dlhodobo a cielene zameriavame na identifikáciu a nasadzovanie opatrení a technológií, ktoré znižujú energetickú náročnosť výroby a náklady,“ dodala.

​Výroba by sa presúvala bližšie k LNG terminálom

Rozhodnutie Ruska výrazne obmedziť dodávky zemného plynu do Európy zvýšilo obavy, že v Nemecku bude plyn na prídel.

Najnovšie informácie, že zásobníky sú už naplnené na 90 %, čím Nemecko predbehlo pôvodné očakávania, síce obavy z nedostatku plynu počas zimných mesiacov zmiernili, Nemci však stále čelia riziku, že vyčerpané zásoby sa im bez ruského plynu v ďalšej sezóne nepodarí doplniť.

V prípade rozhodnutia firmy presunúť výrobu by najväčšie šance mali krajiny na juhozápade Európy, prípadne pobrežné oblasti v severnej Európe. Tvrdí agentúra Bloomberg

Majú totiž lepší prístup k skvapalnenému zemnému plynu (LNG) dovážanému po mori. Volkswagen už má závody napríklad v Portugalsku, Španielsku a Belgicku, teda v krajinách, ktoré majú LNG terminály.   

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti