Pumpári v Česku už hlásia predvojnové ceny. A tešiť sa môžu aj Slováci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

V Česku už tankujú za predvojnové ceny. Síce len na vybraných čerpacích staniciach, ale aj ostatné sú už veľmi blízko k tomuto cenovému míľniku. Slováci tak môžu nateraz len ticho závidieť, keďže benzín u nás je až o 12 centov drahší. Na druhej strane, analytici majú pre motoristov celkom dobré správy.  

Hneď prvá benzínka v česko-slovenskom pohraničí, za obcou Lanžhot, hlási pre Slováka výborne ceny. Liter benzínu totiž v prepočte stojí euro aj päťdesiatdva centov. Ide už o cenu, za ktorú českí motoristi tankovali tesne pred vojnou na Ukrajine. Podobné ceny sú aj v neďalekej 25-tisícovej Břeclavi.

„Cena ropy Brent sa pohybuje na úrovni 89 USD za barel. Na začiatku roka bola cena 80 dolárov a v marci pri panických nákupoch vyskočila až nad 130 USD za barel. Ponuka komodity na trhu rastie a zároveň ochabuje dopyt kvôli ekonomickému spomaleniu,“ vysvetlil komoditný analytik z investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Vo všeobecnosti sa priemerná cena benzínu v Česku drží na úrovni euro päťdesiatšesť, čo zodpovedá cenám z prvých dní vojnového konfliktu.

Prečítajte si tiež:

​Aj na Slovensku klesne cena benzínu  

Aj slovenské pumpy sa približujú k predvojnovým cenám, no pomalším tempom. Od začiatku leta, kedy dosiahli cenový strop, klesli už o 30 centov. Napriek tomu rozdiel oproti českým pumpách narástol až na 12 centov. Pri priemernej 50-litrovej nádrži tak môže tankujúci ušetriť zhruba šesť eur.

Podľa analytika sa ceny čoskoro vyrovnajú. Hovorí o dvoch faktoroch.   

„V celej EÚ sledujeme pokles veľkoobchodných cien pohonných hmôt. Zlacňovanie na čerpacích staniciach bude vďaka tomu pokračovať. V najbližších dvoch týždňoch by sa ceny mohli znížiť až o 5 centov na liter,“ uviedol Tomčiak.

Ak by sa tento scenár naplnil, tak by sa cena benzínu dostala na úroveň euro päťdesiatdeväť. A to by sme už tesne lízali predvojnové ceny.

Druhým dôvodom je fakt, že na konci mesiaca sa v Česku skončí dočasné zníženie spotrebnej dane.

„Nižšia cena benzínu v ČR je spôsobená nižším zdanením. Daňové zvýhodnenie sa však skončí na konci septembra a cena benzínu v ČR vyskočí nahor približne na úroveň slovenských cien,“ dodal Tomčiak.

​Majitelia dieselov budú tankovať výrazne drahšie  

Benzín síce lacnie, no majitelia dieselov majú úplne iné pocity. Cena nafty totiž od polovice augusta dražie, pričom liter stojí približne euro osemdesiatjeden. Paradoxné je, že pri nafte je nižšia spotrebná daň ako pri benzíne.

„S príchodom zimy rastie dopyt po vykurovacom oleji, ktorý je podobným destilátom ako nafta. Zásoby nafty a vykurovacieho oleja sú rekordne nízke. Znížená ponuka a vysoký dopyt tlačia ceny nahor,“ vysvetlil Tomčiak.

Horšie je, že nejde len o krátkodobý jav. Ceny by sa mali vyrovnať až začiatkom budúceho leta.

„U oboch palív nastane v najbližšej dobe pokles ceny, ale rozdiel v cenách ostane stále na veľmi vysokej úrovni. Minimálne do jari bude nafta výrazne drahšia,“ ozrejmil analytik.

Zároveň dodal, že v budúcom roku by sa však mal zvýšiť dovoz nafty do EÚ a zároveň s koncom zimy poklesne dopyt.

„Nie je vylúčené, že v lete budú ceny benzínu a nafty podobne vysoké,“ uzavrel Tomčiak.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.