Zvyšujúce sa ceny energií zasiahli aj pálenice. Niektoré museli zvyšovať ceny o štvrtinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pálenka bude drahšia. Zvyšujúce sa ceny energií zasiahli aj pestovateľské pálenice. Niektorí museli zvyšovať ceny aj o štvrtinu.

Pálenice sa boja o svoju budúcnosť. Hovoria, že ľudí chodí menej a ďalšie zdražovanie pre ne môže byť likvidačné. Účty za energie im v niektorých prípadoch stúpli až štvornásobne.

Jozef Suchánek je majiteľom pálenice v Šamoríne. Hovorí, že po iné roky, keď si ľudia chceli dať vypáliť svoje dopestované ovocie, cenu neriešili. To sa však teraz zmenilo. „V minulosti sa zaujímali skôr o to, že kedy máme voľný termín či ako veľké máme kotle. Teraz je jedna jediná otázka, že za akú cenu pálime,“ uviedol.

Tak, ako mnoho iných páleníc, aj oni museli prepisovať cenníky za liter vypáleného destilátu. Stalo sa tak po trinástich rokoch. Cenu navýšil o 1,30€, no ani to nezahŕňa všetky náklady. Kotly prevádzkuje na plyn. Účty mu stúpli o 220 percent.

Aj šéf Združenia páleníc potvrdzuje, že faktúry za plyn išli nehorázne hore. „Z pôvodných preddavkov za plyn okolo 1200–1300 eur teraz chodia na 3,5 až päťtisíc eur. To sa muselo odraziť na cene. Tie pálenice v priemere upravovali až do dvoch eur,“ uviedol Viktor Mikuška.

Podľa neho už zaznamenali, že ľudia chodia páliť menej ovocia. Hrozí tak, že časť úrody sa nespracuje a zhnije v sadoch a záhradách.

Majiteľ pálenice upozorňuje, že ak budú ceny aj naďalej rásť, ľudia budú siahať po lacnejšej alternatíve, teda po nelegálnom pálení. V tom prípade hrozí ohrozenie ich zdravia.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti