Obeťou energetickej krízy v Európe je aj chlieb. Vysoké ceny ženú pekárne do záhuby

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Náklady na výrobu chleba sú v krajinách Európskej únie oveľa vyššie ako pred konfliktom na Ukrajine. Tá je totiž spolu s Ruskom hlavným vývozcom obilia. Boje zastavili export, na čo globálne trhy zareagovali rastom cien na rekordnú úroveň.

Najprudší skok v rámci EÚ zaznamenalo Maďarsko, v porovnaní s vlaňajším augustom. Teraz naši južní susedia kupujú chlieb o 66 percent drahšie.

Prečítajte si tiež:

„Nám robí zle aj slabý forint. Na pečenie napríklad používame francúzske maslo, ktoré kupujeme v eurách, takže je automaticky drahšie,“ hovorí majiteľ maďarskej pekárne David Marton.

Predtým mali dennú spotrebu energie 23 až 30 eur, dnes je to až tristo eur.

Nie je to však iba o cene za chlieb, ale hlavne o samotných pekárňach. Mnohým sa už doslova neoplatí piecť. Dôsledky európskych sankcií na Rusko, ktoré v reakcii zastavilo kohútik na plynovodoch, ich doslova položili na lopatky.

„Mám tu účet za plyn z minulého roka. Platili sme 919 eur. Tu mám účet z minulého mesiaca a bolo to 4688 eur. A to je len plyn, s elektrinou je to to isté. To sa už nedá vydržať,“ sťažuje sa majiteľ holandskej pekárne Dennis Toebast.

Prečítajte si tiež:

V Holandsku dosiahla inflácia v minulom mesiaci 12 percent a podobne je to aj inde v Európe. Niektoré vlády, napríklad Nemecko a Belgicko už zareagovali a pekárom začali pomáhať, no aj to je málo.

„Snažili sme sa šetriť energiu všade, kde sa dalo. Ale nestačilo to, tak sme zvýšili ceny, no ani to už nepomáha a nemôžeme zdražovať donekonečna,“ dodáva majiteľ pekárne Engelbert Schlechtrimen.

Budúci mesiac nadobro vypnú pece, pretože si už výrobu pečiva a koláčov jednoducho nemôžu dovoliť. Prepustia 35 zamestnancov.

„Mnohé podniky v pekárenskom priemysle neprežijú najbližšie mesiace ani vďaka pomoci od štátu,“ konštatuje riaditeľ Nemeckej konfederácie pekárov Friedemann Berg. Pre mnohých totiž pomoc príde príliš neskoro.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.