Hotelieri aj pekári už nevidia inú možnosť, ako zatvoriť. Ceny energií ničia aj podnikateľov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chlieb za 10 eur, obedové menu 25 eur a noc v hoteli 300 eur. Takto by to mohlo na Slovensku vyzerať, ak by podnikatelia premietli rastúce poplatky za energie do cien. Urobiť to nechcú a podľa nich ani nemôžu. A preto sa mnohí boja budúcnosti.

Andrej má v Nitre dve reštaurácie. Z koronového obdobia sa ako-tak otriasol a podnikanie chcel znova naplno spustiť. Nové ceny energií mu vyrazili dych.  

„Platil som okolo 700 až 900 eur mesačne za elektrickú energiu. Po novom som mal zálohovú platbu štyri a pol tisíc a po mesiaci mi prišiel doplatok tri a pol tisíc. Takže z 900 sme skočili na osemtisíc,“ hovorí Andrej Berkes z Nitry.

V dvoch reštauráciách urobili audit spotrebičov, aby určili najväčších žrútov energie. Špekulujú aj nad solárnou energiou, no čísla im aj tak priaznivo nevychádzajú. Vyzerá to tak, že pre nich nebude mať zmysel pokračovať v podnikaní.

Každý jeden zárobok aktuálne ide na energie. Ceny obedov drasticky zvyšovať nechcú, aby nestratili zákazníkov. Plyn zatiaľ platia podľa starých cien. 

„Akonáhle nám to skončí, tak príde šok číslo dva a ja si myslím, že možno do tej doby ani nebudeme,“ hovorí Berkes.

Prečítajte si tiež:

Ak by zvýšili ceny, hotel by bol nepredajný

Podobne je na tom aj majiteľ hotela v Žiline, ktorý neveril vlastným očiam, keď uvidel faktúru za mesiac júl. Zaplatiť musel 52-tisíc eur.

Nárast oproti predošlým mesiacom bol až päťnásobný. Okamžite začali v hoteli šetriť.

„Znížili sme spotrebu o 30-tisíc kilowatov a napriek tomu nám za august prišla faktúra 50-tisíc eur,“ hovorí majiteľ Jozef Mihalík.

Zvýšené náklady nechceli premietnuť do cien pre zákazníkov, lebo hotel by bol nepredajný.

„Mali sme aj snahu niekedy obmedzovať klimatizáciu alebo aj vypínať, samozrejme že sa to stretlo s veľkou nevôľou hostí,“ komentuje situáciu Mihalík.

Pred pár mesiacmi tvorili platby za elektrinu v žilinskom hoteli asi päť percent z tržieb, teraz je to 25 percent, čo je pre nich absolútne neúnosné.

V rámci šetrenia urobili už maximum, dokonca si za vlastné náklady budujú solárny systém. Teraz je vraj na rade vláda.

„Okrem zastropovania ceny elektrickej energie, by malo dôjsť aj nejaké podpory na budovania dodatočných zdrojov alebo alternatívnych zdrojov a to je práve fotovoltaika,“ myslí si Mihalík.

Majiteľ hotela hovorí, že sa ak im nepomôžu, bude nútený situáciu riešiť radikálne. V zimných mesiacoch by musel hotel zatvoriť.

Prečítajte si tiež:

Pekári už zvyšujú ceny

Vysoké ceny energií tvrdo zasiahli aj rodinnú pekáreň v Považskej Bystrici. Pán Brojo sa remeslu venuje už 30 rokov. Takúto ťažkú situáciu ešte nezažili. 

„Čo sa týka elektrickej energie, oproti minulým rokom nám stúpla okolo 500 percent, a čo sa týka plynu je to okolo 350 percent,“ hovorí Milan Brojo.

Používajú plynové pece, takže plyn je u nich najväčším žrútom energie. Nevyhnutné sú aj pekárenské stroje, ktoré zas spotrebujú veľa elektriny.

Okrem toho rapídne stúpli aj ceny vstupných surovín. Soľ, cukor, maslo, margaríny či oleje išli hore aj o tridsať percent.

V pekárni sa snažia šetriť. Menej svietia a optimalizovali výrobu. Náklady už však museli premietnuť aj do ceny výrobkov.

„Melieme z posledného,“ dodáva majiteľ pekárne. Tak ako ostatní, aj oni s napätím čakajú, čo urobí vláda.

Pozrite si reportáž hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.